امروز :۱۴۰۰-۱۱-۰۷

۱۹ دستگاه تراکتور یارانه‌ای میان عشایر گلستان توزیع شد

رضا علیپوری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این تراکتورها امروز در مراسمی با حضور مسوولان جهادکشاورزی گلستان و مدیران شهرستانی در مراوه‌تپه میان جامعه عشایری استان توزیع شد.

وی، قیمت تمام شده هر دستگاه تراکتور را ۲ میلیارد و ۱۸۰ میلیون ریال اعلام و اضافه کرد: ۲۰ درصد قیمت آورده اولیه عشایر یا تعاونی عشایری است و بقیه آن را بانک کشاورزی به متقاضیان تسهیلات پرداخت کرد.

به گفته علیپوری خرید تراکتور با قیمت یارانه‌ای کمک بسیار خوبی به عشایر گلستان برای انجام امورات مرتبط با دامداری و کشاورزی است.

مدیرکل امور عشایری گلستان یادآور شد: سال گذشته ۲ حلقه چاه آب با اختصاص ۴۱ میلیارد ریال در محدوده محل استقرار عشایر استان حفر و خط انتقال آب به محل مخازن در روستای کرند گنبدکاووس و قره‌دام مراوه‌تپه احداث شد.

وی تصریح کرد: ۲ دستگاه آب‌شیرین‌کن نیز که توسط سازمان امور عشایری کشور خریداری شده است برای نصب در محل ۲ مخزن انتقال آب شهرستان‌های مرزی گنبدکاووس و مراوه‌تپه به این اداره کل تحویل شد.

علیپوری اضافه کرد: هم اکنون آبرسانی به عشایر گلستان در مناطق قشلاقی و ییلاقی استان به‌ صورت سیار و هر روز با ۱۱ دستگاه تانکر ۱۰ هزار لیتری انجام می‌شود.

وی بیان داشت: با بهره‌برداری کامل از این چاه‌ها علاوه بر کاهش حداقل ۱۰۰ کیلومتری مسافت آبرسانی، هزینه‌ عشایر برای خرید و حمل آب آشامیدنی کاهش خواهد یافت.

۱۹ دستگاه تراکتور یارانه‌ای میان عشایر گلستان توزیع شد

مدیرکل امور عشایری گلستان با اشاره به آغاز کوچ قشلاقی عشایر کوچنده خراسان شمالی و رضوی و سمنان به مراتع استان از چند روز پیش، گفت: اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای این استان شمالی برای تردد آسان عشایر، ۷۰ کیلومتر از ایلراه‌های عشایری واقع در مراوه‌تپه را تسطیح کرد.

پیش بینی بارش برف پراکنده از عصر فردا شنبه در البرز
بیشتر بخوانیم

علیپوری به تامین نهاده‌های دامی مورد نیاز عشایر گلستان اشاره کرد و افزود: از ابتدای امسال تا کنون هشت هزار و ۸۵۰ تن کنسانتره و ۲ هزار و ۲۲۰ تن جو یارانه‌ای میان عشایر استان توزیع شده و طبق برنامه‌ریزی تا آخر سال در مجموع حدود ۱۵ هزار تن نهاده دیگر توزیع خواهد شد.

وی از توزیع ۸۰۰ تن آرد یارانه‌ای میان جامعه عشایری بومی و کوچنده گلستان درسال جاری خبر داد و اضافه کرد: ماهانه ۱۰۰ تن آرد بین عشایر استان توزیع می‌شود ضمن اینکه از ۲ هفته آینده توزیع سهمیه ماهانه ۱۲۵ لیتر نفت سفید و ۴۶ کیلوگرم گاز مایع برای هر خانوار عشایری آغاز خواهد شد.

گلستان یکی از استان‌های عشایری کشور است که چهار هزار و ۱۲۲ خانوار عشایری شامل هزار و ۸۸۸ خانوار بومی ترکمن و ۲ هزار و ۲۳۴ خانوار کوچنده با مجموع جمعیت افزون بر ۲۳ هزار نفر در مراتع این استان زندگی می‌کنند.

جامعه عشایری گلستان را ۲ تیپ از عشایر کوچنده کُرد خراسان‌های شمالی و رضوی و تعداد محدودی از سمنان و عشایر بومی ترکمن استان تشکیل می‌دهند که در مجموع ۷۶۷ هزار راس دام برای پرورش در اختیار دارند و  قلمرو زیستی آنان ۳۵۰ هزار هکتار از مراتع سه شهرستان گنبدکاووس، مراوه‌تپه و کلاله است.

بیشتر بخوانیم : مجله خبری تی آرویان

خبرگزاری ایرنا

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =