امروز :۱۴۰۰-۱۱-۰۷

موشکافی دربی دلامادونینا؛ عملکرد میلان و اینتر به روایت داده و آمار

میلان و اینتر امشب جدال حساسی در راه قهرمانی سری آ دارند؛ سرمربیان دو تیم می گویند این بازی تعیین کننده نیست اما این دربی جذاب میلان می تواند یکی از مهم ترین بازی های فصل اروپا باشد. 

موشکافی رقابت میلان و اینتر در تاریخ

طرفداری | از شروع سری آ در فصل ۳۰-۱۹۲۹، میلان و اینتر تا به امروز ۱۷۴ بار در این رقابت ها به مصاف یکدیگر رفته اند. اینتر توانسته ۶۷ بار میلان را شکست دهد و میلان هم ۵۲ بار مقابل اینتر پیروز شده است. اینتر در ۱۷ دیدار ابتدایی مقابل میلان در سری آ، هرگز شکست نخورد و میلان در سال ۱۹۳۸ برای اولین بار توانست مقابل اینتر با نتیجه ۱-۰ به پیروزی برسد. اولین دیدار رسمی این دو تیم در لیگ ایتالیا به ژانویه ۱۹۰۹ باز می گردد، جایی که میلان توانست اینتر را با نتیجه ۳-۲ در پریما کاتگوریا، بالاترین سطح فوتبال ایتالیا پیش از سری آ، شکست دهد.

آمار رویارویی های اینتر و میلان در سری آ، به همراه گل زده آن ها 

در شش دربی دلامادونینای اخیر در سری آ، اینتر توانسته پنج بار میلان را شکست دهد. سه پیروزی اینتر موقعی رقم خورده که میلان در سن سیرو میزبان بوده و هواداران بیشتری در اختیار داشته است. اگرچه تیم استفانو پیولی هم با یک فرم بسیار خوب به مصاف اینتر می رود چرا که آن در ۱۱ بازی اخیرشان در سری آ توانسته اند ۱۰ برد کسب کنند و چنین رکوردی اولین باری است که در تاریخ میلان رقم می خورد. میلان هفت بازی اخیرش در سری آ را برده است و آن ها امشب می خواهند به هشتمین برد پیاپی برسند؛ آخرین بار میلانِ کارلو آنچلوتی از سپتامبر ۲۰۰۶ توانسته بود ۸ بازی متوالی را ببرد. در جدول سری آ، میلان و اینتر فاصله ای هفت امتیازی دارند و از نوامبر ۲۰۱۶، این بیشترین فاصله امتیازی دو تیم در یک دربی بوده است. در آن دربی که با تساوی ۲-۲ به پایان رسید، استفانو پیولی روی نیمکت اینتر نشسته بود. 

نمودار جایگاه اینتر و میلان در جدول سری آ  در طول تاریخ

قهرمانی اینتر در فصل ۲۱-۲۰۲۰ سری آ، نوزدهمین عنوان قهرمانی آن ها در لیگ ایتالیا بود که ۱۷ قهرمانی آن ها در تاریخ سری آ از فصل ۳۰-۱۹۲۹ رقم خورده است. میلان ۱۸ قهرمانی در لیگ ایتالیا دارد که ۱۵ قهرمانی آن ها در سری آ به دست آمده است. اولین قهرمانی میلان در سری آ، در فصل ۵۱-۱۹۵۰ رقم خورد. هر دو باشگاه در زمینه قهرمانی سری آ، با یوونتوسی که ۳۶ عنوان قهرمانی دارند، فاصله قابل توجهی را می بینند. میلان با فتح سری آ در فصل ۹۶-۱۹۹۵ تعداد قهرمانی هایش در سری آ به ۱۲ رسید و اینتر ۱۱ قهرمانی داشت. این یعنی میلان برای اولین بار در تاریخ خود توانسته بود در زمینه قهرمانی های سری آ بالاتر از همشهری خود قرار گیرد. با این حال اینتر با قهرمانی در فصل ۰۹-۲۰۰۸ تعداد قهرمانی هایش در سری آ به ۱۵ رسید و از آن موقع تاکنون، اینتر قهرمانی هایش در سری آ، بیشتر از رقیب همشهری بوده است. 

در دهه ۸۰ میلادی، اینتر همواره برتر از میلان بود. آن ها در تک تک فصول سری آ از فصل ۸۰-۱۹۷۹ تا ۸۷-۱۹۸۶ بالاتر از میلان قرار داشتند، به خصوص این که میلان در دو فصل ۸۱-۱۹۸۰ و ۸۳-۱۹۸۲ در سری بی حضور داشت. اگرچه میلان در دهه ۹۰، نسبت به اینتر برتری داشت و آن ها طی فصول ۹۰-۱۹۸۹ تا ۹۶-۱۹۹۵ بالاتر از اینتر در جدول سری آ قرار گرفتند و چهار عنوان قهرمانی هم کسب کردند. در فصل ۹۴-۱۹۹۳ که میلان اسکودتو را برد، اینتر در رده سیزدهم قرار گرفت. این فاصله ۱۲ رده ای یک رکورد تاریخی اختلاف رده های این دو تیم در سری آ است اما بیشترین اختلاف رده این دو تیم در تاریخ سری آ به فصل ۸۰-۱۹۷۹ بر می گردد که اینتر توانست فاتح اسکودتو شود اما میلان در رده پانزدهم قرار گرفت (رسوایی توتونرو و سقوط به سری بی). این اختلاف ۱۴ رده ای در فصل ۸۰-۱۹۷۹ بیشترین اختلاف رده میلان و اینتر در تاریخ است. میلان در هشت فصل اخیر، فقط یک فصل بالاتر از اینتر قرار گرفته است؛ در فصل ۱۷-۲۰۱۶ میلان ششم شد و اینتر به رتبه هفتم رسید اما در دربی امشب، همه چیز تغییر کرده است. 

استقلالِ مجیدی؛ استاد جنگ های نامنظم، متخصص بازی چریکی و پارتیزانی | تحلیل فنی
بیشتر بخوانیم
تیم هایی که بیشترین تعداد و درصد برد در تاریخ سری آ را داشته اند
پارما، پادوا، ویچنتزا، پالرمو، کیه وو و تریستینا الان در سری آ حضور ندارند

تعجبی ندارد که یوونتوس، اینتر و میلان، سه تیم اول جدول بالا به ترتیب بیشترین قهرمانی های سری آ را دارند. اینتر این فصل با پیروزی ۳-۱ مقابل فیورنتینا توانست به ۱۵۰۰ امین امتیازش در سری آ برسد اما میلان تاکنون در سری آ موفق به کسب ۱۴۳۰ امتیاز شده است. اگرچه هر دو تیم با یوونتوسی که ۱۶۳۶ امتیاز و ۵۵ درصد برد در تاریخ سری آ دارد، فاصله قابل توجهی دارند. 

نبرد میان جوانی و تجربه

براساس مدت زمان بازی در این فصل، این دربی می تواند نبرد تجربه و جوانی باشد. میانگین سنی ترکیب اصلی میلان در فصل ۲۲-۲۰۲۱ ۲۵ سال و ۲۵۵ روز است. این یعنی میلان پس از پنج فصل متوالی که جوان ترین ترکیب سری آ را در اختیار داشت، حالا چهارمین تیم جوان این فصل سری آست. میلان در حالی چهارمین تیم جوان سری آ است که زلاتان ابراهیموویچ ۴۰ ساله، مسن ترین بازیکن این فصل لیگ را در ترکیب خود دارد. اینتر تیم باتجربه تری دارد. میانگین سنی ترکیب اصلی آن ها در فصل ۲۱-۲۰۲۰، ۲۸ سال و ۳۲۵ روز است و آن ها سومین تیم مسن سری آ هستند. از فصل ۱۱-۲۰۱۰ یعنی زمانی که میلان آخرین اسکودتوی خود را فتح کرد، میانگین سنی میلان به شکل قابل توجهی تغییر کرده است. در آن فصل میانگین سنی میلان ۲۹ سال و ۲۴۱ روز بود و سومین تیم مسن سری آ را در اختیار داشتند. اینتری که در فصل ۲۱-۲۰۲۰ سری آ قهرمان شد، میانگین سنی ۲۸ سال و ۸۵ روز را داشت و این یعنی آن ها از فصل ۱۳-۲۰۱۲ مسن ترین تیم خود را داشتند اما همین تیم مسن توانست پس از ۱۱ سال قهرمانی سری آ را برایشان به ارمغان بیاورد. 

ترکیب اینتر در حال مسن تر شدن است اما میلان در حال رسیدن به بلوغ است
در فصل ۱۱-۲۰۱۰ میانگین سنی هر دو تیم حوالی ۳۰ بود و این یعنی آن ها به بازسازی نیاز داشتند

تغییر میلان از یک تیم پیر به جوان، به انتخاب خودشان نبوده بلکه اجبار شرایط مالی باعث شده آن ها تیم شان را جوان کنند. در فصل ۲۱-۲۰۲۰ این جوان سازی شروع به ثمره دادن کرد و آن ها پس از فصل ۱۲-۲۰۱۱ توانستند دوباره رتبه دوم سری آ را کسب کنند. نتایجی که میلان در فصل جاری گرفته، نشان می دهد آن ها می توانند با این ترکیب جوان خود همچنان نتایج خوبی بگیرند. تنها بازیکن میلان که سنش فراتر از سال های اوج یک فوتبالیست یعنی بین سنین ۲۴ تا ۲۹ است و در بیش از ۵۰% بازی های فصل میلان در ترکیب اصلی بوده، سیمون کیائر ۳۲ ساله است. نکته جالب این جاست همه کسانی که نسبت به کیائر دقایق بازی بیشتری داشته اند، همه زیر ۲۶ سال هستند. 

گل های برتر هفته سوم لیگ اروپا (۲۰۲۱/۲۲) / فیلم
بیشتر بخوانیم
پروفایل سنی ترکیب میلان در فصل ۲۲-۲۰۲۱ سری آ
بازیکنان بنفش، بیش از یک سال است که در میلان حضور دارند و قرمزها تازه به تیم آمده اند
پروفایل سنی ترکیب اینتر در فصل ۲۲-۲۰۲۱ سری آ
بازیکنان بنفش، بیش از یک سال است که در اینتر حضور دارند و قرمزها تازه به تیم آمده اند

تفاوت سنی بازیکنان ترکیب دو تیم مثل شب و روز است. از ۱۰ بازیکن اینتر که بیشترین بازی را در سری آ انجام داده اند. ۶ نفر سال های اوج خود یعنی ۲۴ تا ۲۹ را پشت سر گذاشته اند (هندانوویچ، دی فرای، بروزوویچ، دارمیان، پریشیچ، ژکو). بازیکنان اینتر مجموعا ۹۹ بار دربی میلان را در سری آ تجربه کرده اند (هندانوویچ رکورددار است) و بازیکنان میلان، ۶۳ بار که از این ۶۳ حضور میلانی ها در دربی، ۳۵% آن ها به زلاتان ابراهیموویچ و السیو رومانیولی هر یک با ۱۱ حضور، مربوط است. نتایج اخیر دربی دلامادونینا نشان می دهد تجربه عنصری مهم در این مسابقه است. 

گلزنان

زلاتان ابراهیموویچ که به تازگی ۳۰ ساله شده، آمار و رکوردهای خوبی در دربی میلان دارد. او اولین بار وقتی ۲۵ ساله بود در سال ۲۰۰۶ توانست دربی میلان را تجربه کند و در همان اولین دربی اش گل زد. زلاتان در تاریخ دربی میلان توانسته ۱۰ گل بزند و فقط چهار بازیکن بیشتر از او گل زده اند. ۸ گل از ۱۰ گل زلاتان در دربی دلامادونینا در سری آ بوده است و از این حیث با آندری شوچنکو و بنیتو لورنتزی برابر است اما استفانو نیرز (۱۱)، گونار نوردال (۱۱) و جوزپه مه آتزا (۱۲)، گل های بیشتری نسبت به زلاتان در دربی زده اند. زلاتان با پیراهن میلان، شش گل به اینتر زده و فقط رم با ۷ گل تعداد گل بیشتری نسبت به اینتر از زلاتان دریافت کرده است. 

بهترین گلزنان تاریخ دربی میلان در تمام مسابقات

ابراهیموویچ یکی از چهار بازیکنی است که با پیراهن میلان و اینتر در دربی سری آیی گل زده اند؛ او شش گل برای میلان و هشت گل برای اینتر در دربی دلامادونینا در سری آ زده است. غیر از زلاتان فقط رونالدو نازاریو، انریکو کاندیانی و جوزپه مه آتزا توانسته اند با پیراهن هر دو تیم در دربی میلان گل بزنند. هاکان چالهان اوعلو هافبک ترک اینتر پس از چهار سال حضور در میلان، مستقیما راهی نراتزوری شده است. او با پیراهن میلان به اینتر گل نزده و از این رو او امشب نمی تواند به پنجمین بازیکنی تبدیل شود که با پیراهن هر دو تیم در دربی میلان گل زده است. 

سبک بازی

هر دو تیم میلان و اینتر در بین پنج تیم کند سری آ در زمینه ارسال پاس هستند. میلان و اینتر، در زمینه سرعت توالی های پاس در جریان بازی، جزو پنج تیم کند لیگ هستند. اگرچه اینتر از نظر توالی پاس ها در رده چهارم لیگ قرار دارد.

مقایسه سبک بازی دو تیم
توالی پاس ها و سرعت مستقیم شان

یکی از جنبه های بازی میلان، پرس بالای آن هاست. هیچ تیمی در سری آ به اندازه میلان بازپس گیری توپ (۹۳) نداشته و آن ها همچنین بیشترین تعداد شوت پس از بازپس گیری توپ را در سری آ ثبت کرده اند (۲۰). میلان همچنین بیشترین میزان PPDA را در فصل ۲۲-۲۰۲۱ سری آ داشته است (۸٫۶) یعنی به ازای هر ۸٫۶ پاس حریف در نیمه زمین میلان و ۱۰ درصد زمین خودی، میلان یک واکنش دفاعی داشته است. 

میزان باز پس گیری توپ از سوی میلان در ۴۰ متر پایانی زمین حریف
۲۰ اقدام بازپس گیری توپ از سوی میلان به شوت منجر شده و دو تا از آن ها گل شده اند

با توجه به آمار خوب بازپس گیری توپ میلان در زمین حریف، باید دید بازیکنان این تیم می توانند نیکولو بارلا و مارسلو بروزوویچ، دو هافبک اینتر که علاقه زیادی به حمل توپ دارند، فشار وارد کنند و با گرفتن توپ از آن ها، موقعیت منجر به شوت بسازند یا نه. بارلا و بروزوویچ جزو شش بازیکن برتر سری آ در زمینه توالی مشارکت حین حمله هستند و میلان باید این دو بازیکن را از یافتن فضاها در نیمه تهاجمی محروم کند. پرس از بالا می تواند این دو بازیکن را به عقب براند و مانع از پیشروی آن ها شود. 

توالی مشارکت در حمله
تعداد توالی مشارکت ها در جریان بازی که به شوت ختم شده اند
قرمز: شوت، بنفش: موقعیت ساخته شده، سفید: بیلدآپ منجر به شوت

اینتر با زدن ۲۸ گل تا این جای فصل سری آ، بهترین خط حمله سری آ را در اختیار دارد اما میلان با زدن ۲۵ گل فاصله کمی با آن ها دارد. رم با ۱۹۵ شوت و ناپولی با ۱۷۲ شوت، میزان شوت های غیر پنالتی بیشتری نسبت به اینتر داشته اند اما اینتر مهاجمان بی رحمی دارد چرا که نراتزوری بعد از هلاس ورونا با نرخ تبدیل شوت به گل ۱۵٫۶% بهترین آمار در این زمینه را در سری آ دارد. بخش مهمی از این تبدیل شوت به گل ها، در اثر موقعیت های بسیار خوبی است که اینتر می سازد. میانگین ارزش xG شوت های غیر پنالتی اینتر، ۰٫۱۲ است (این یعنی انتظار می رود ۱۲% شوت های اینتر به گل تبدیل شود). میانگین ارزش xG شوت های ناپولی، رم و میلان به ترتیب ۰٫۱، ۰٫۰۹ و ۰٫۰۹ است. گلزن بودن مهاجمان اینتر باعث شده نرخ گل شدن شوت های آن ها بالاتر از میزان مورد انتظار باشد. 

شوت ها، میزان xG، تعداد گل ها، میانگین xG هر شوت و تعداد بازی های اینتر در فصل ۲۲-۲۰۲۱ سری آ

احیای دو تیم

فصل گذشته تیم های میلانی در جدول سری آ اول و دوم شدند و این اولین باری از فصل ۱۱-۲۰۱۰ بود که اینتر و میلان در لیگ، اول و دوم شدند که در آن فصل میلان قهرمان شد و اینتر دوم. یوونتوس نه سال بر سری آ سلطه داشت اما اتفاقی نیست که اینتر و میلان فصل گذشته اول و دوم شدند. از زمان حضور پیولی در میلان از اکتبر ۲۰۱۹، او توانسته در ۸۰ بازی سری آ، ۵۰ پیروزی (۶۳%) برد کسب کند و میانگین امتیاز آن ها در هر بازی ۲٫۰۹ است. از زمان حضور لایوس شیزلر به عنوان سرمربی میلان که طی جولای ۱۹۴۹ تا ژوئن ۱۹۵۲ که توانست میانگین امتیاز ۲٫۱۳ در هر بازی کسب کند، استفانو پیولی بهترین عملکرد میلان را در این زمینه داشته است. 

جدول سری آ از زمان اولین بازی استفانو پیولی به عنوان سرمربی میلان

در واقع از زمانی که پیولی به میلان آمده، آن ها ۵۰ برد و ۱۶۷ امتیاز کسب کرده اند که فقط اینتر با ۵۲ برد و ۱۷۹ امتیاز بهتر از آن ها بوده است. آخرین سرمربی که در سری آ بیش از ۵۰ بازی در این مسابقات داشته و میانگین امتیازی بیشتری در هر بازی نسبت به پیولی داشته، آنتونیو کونته بوده که طی ۷۶ بازی از می ۲۰۱۹ تا ژوئن ۲۰۲۱ توانسته ۲٫۲۸ امتیاز در هر بازی کسب کند. میانگین امتیازی سیمونه اینزاگی تا این جای کار در اینتر ۲٫۱۸ بوده است چرا که او در ۱۱ بازی این فصل فقط یک بار باخته است. زمان فقط می تواند بگوید اینزاگی می تواند جا پای جای کونته بگذارد و یک قهرمانی دیگر در سری آ کسب کند اما دربی امشب می تواند حقایق مهمی را فاش کند. 

احتمال ابتلای کیه لینی و ژکو به ویروس کرونا
بیشتر بخوانیم

به قلم مت فورنیس از The Analyst

منبع سایت طرفداری

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =