امروز :۱۴۰۱-۰۴-۱۶

مرکل: روسیه با حمله به اوکراین مرتکب اشتباه بزرگی شد

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سی ان ان، مرکل در مصاحبه با الکساندر اوسانگ روزنامه‌نگار آلمانی گفت: حمله به اوکراین اشتباه بزرگی از سوی روسیه و نقض عینی تمام قواعد حقوق بین‌الملل و همه اصولی است که به ما اجازه می‌دهند در صلح در اروپا زندگی کنیم. 

وی افزود: اگر بخواهیم تاریخ را بررسی کنیم و بگوییم کدام منطقه متعلق به چه کسی است، فقط جنگ خواهیم داشت و این کاملاً غیرقابل قبول است. روسیه با حمله به اوکراین مرتکب اشتباه بزرگی شد و هیچ توجیهی برای بی‌توجهی بی رحمانه مسکو به قوانین بین المللی وجود ندارد.

صدراعظم سابق آلمان همچنین گفت از اینکه تلاش کافی برای جلوگیری از وقوع جنگ اوکراین انجام نداده است، خود را سرزنش نمی‌کند. 

وی تاکید کرد: روسیه و اتحادیه اروپا همسایه هستند و نمی‌توانند یکدیگر را نادیده بگیرند. این امر در آینده نیز امکان پذیر نخواهد بود.

به گزارش ایرنا، پیش از این صدر اعظم سابق آلمان در پاسخ به انتقادهای ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین، از تصمیم خود در سال ۲۰۰۸ برای ممانعت از پیوستن کی‌یف به ناتو دفاع کرده بود. 

رئیس جمهور اوکراین پیشتر از مرکل و نیکولا سارکوزی رئیس جمهور پیشین فرانسه خواسته بود برای بازدید به این کشور سفر کنند تا شاهد جنایات جنگی نظامیان روس باشند. 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت و سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. 

صدور مجوز بازی خارجی‌های استقلال و اعلام گزینه مدیرعاملی پرسپولیس
بیشتر بخوانیم

اکنون جنگ اوکراین وارد چهارمین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه، ارسال تسلیحات به اوکراین و بروز تبعات تازه آن در زمینه‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی همچنان ادامه دارد. 

“ینس استولتنبرگ” دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مورد تبدیل جنگ اوکراین به نبردی فرسایشی هشدار داده است.

بیشتر بخوانیم : مجله خبری تی آرویان

خبرگزاری ایرنا

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 11 =