امروز :۱۴۰۱-۰۳-۰۳

مرور عملکرد ایران در ادوار المپیک / شروع تختی با نقره در هلسینکی ۱۹۵۲

المپیک ۱۹۵۲ دومین حضور کاروان ایران در این رقابت ها بود.

به گزارش طرفداری، ایران برای این المپیک با ۲۲ تن راهی فنلاند شد ۸ نماینده در رشته کشتی، ۷ نماینده در رشته وزنه برداری، ۶ نمانیده در رشته مشت زنی و و یک نماینده از دوومیدانی به همراه نفرات ایران در این رقابت ها بودند.

وزنه برداری و کشتی در صدر درخشش کاروان ایران در هلسینکی فنلاند قرار گرفتند. در میان نمایندگان کشتی آزاد ایران، غلامرضا تختی موفق به کسب مدال برنز شد. این تنها افتخار کاروان کشتی ایران نبود. ناصر گیوه‌ چی هم نقره گرفت و عبدالله مجتبوی، جهانبخت توفیق و محمود ملاقاسمی هر سه موفق به کسب مدال برنز المپیک هلسینکی شدند. در این میان در این رشته، عباس زندی در رتبه پنجم قرار گرفت و مهدی یعقوبی به عنوان هشتمی مشترک به کار خود پایان داد. در پایان نیز در بخش تیمی، تیم ملی کشتی آزاد ایران به عنوان تیمی سومی المپیک دست یافت.

در وزنه برداری که ۴ سال قبلش جعفر سلماسی موفق شده بود با کسب تک مدال برنز، ایران را به اولین مدالش در المپیک برساند، شاهد حضور محمود نامجو بودیم. نامجو موفق شد مدال نقره المپیک را بگیرد تا روند مدال آوری وزنه برداران ایران در المپیک ادامه پیدا کند. علی میرزایی نیز برنز گرفت. در نهایت نیز تیم ملی وزنه برداری ایران مثل کشتی به عنوان سوم تیمی رسید.

در پایان این دوره، ایران با کسب ۳ مدال نقره و ۴ مدال برنز در رده سی ام جای گرفت.

منبع سایت طرفداری

انتقاد حسن روشن از بیانیه‌‌ نویسی پرسپولیس و استقلال
بیشتر بخوانیم
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − ده =