امروز :۱۴۰۱-۰۳-۰۳

قزاقستان مجازات اعدام را به طور کامل لغو کرد

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آناتولی، ریاست جمهوری قزاقستان در بیانیه ای اعلام کرد که توکایف لایحه ای را امضا کرد که مجازات اعدام را به طور کامل در کشور لغو می کند.

بر اساس گزارش‌های محلی، هفته گذشته پارلمان قزاقستان لایحه‌ای را تصویب کرد که مجازات اعدام را لغو می‌کند، اقدامی که نشان‌دهنده تغییر سیاست قابل توجهی برای این کشور آسیای مرکزی است.

این قانون به طور کامل مجازات اعدام را از قانون جزایی قزاقستان مستثنی کرد.

در ۲ ژانویه (۱۳ دی) سال جاری نیز توکایف فرمانی را برای تصویب دومین پروتکل اختیاری سازمان ملل متحد به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی امضا کرد.

توکایف خرداد ماه سال ۹۸ به عنوان رئیس جمهوری جدید قزاقستان سوگند یاد کرد و رسما تبدیل به دومین رئیس جمهوری تاریخ این کشور شد.

وی که بعد از استعفای ۲۰ مارس (۲۹ اسفند گذشته) نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری این کشور به عنوان رئیس مجلس سنا در پارلمان این کشور، بطور موقت رئیس دولت شده بود، در انتخابات ۱۰ ژوئن (۱۹ خرداد) شرکت کرد و پیروز این میدان شد.

توکایف در صحبت‌هایی در مراسم تحلیفش گفت: من رسما سوگند یاد می کنم تا صادقانه به مردم کشور قزاقستان خدمت کنم، پیروی اکید از قانون اساسی و دیگر قوانین قزاقستان داشته باشم، حقوق و آزادی های شهروندان را تضمین کنم و با تبعید از وجدانم وظایف عالی محول شده به من به عنوان رئیس جمهوری جدید قزاقستان را عملی سازم.

بیشتر بخوانیم : مجله خبری تی آرویان

خبرگزاری ایرنا

تفاهمنامه شرکت کسب و کار رضوی و مرکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد امضا شد
بیشتر بخوانیم
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + 3 =