امروز :۱۴۰۱-۰۳-۰۱

فرمانده سابق انگلیس: غرب باید طالبان را به رسمیت بشناسد

به گزارش ایرنا روز سه شنبه ایرنا از نشنال نیوز، ریچاردز که در سال ۲۰۰۶ فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان را بر عهده داشت، گفت: غرب باید بپذیرد که در جنگ افغانستان شکست خورده و برای جلوگیری از گرسنگی دسته جمعی با طالبان همکاری کند.

فرمانده سابق ارتش انگلیس در ادامه از دولت ها خواست تا فروتنانه شکست را بپذیرند و همدردی خود را برای رفاه ۴۰ میلیون نفر نشان دهند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در گزارش اخیر خود در نشست شورای امنیت با موضوع افغانستان گفت که ۶ ماه پس از تسلط طالبان بر افغانستان، این کشور همچنان با شرایط بحرانی مواجه است. خانواده‌ها در چادرهای موقت زیر ورقه‌های پلاستیکی زندگی می‌کنند و برای گرم شدن مجبور هستند وسایل خود را بسوزانند.

دبیرکل سازمان ملل با بیان اینکه نقدینگی در افغانستان وجود ندارد، اضافه کرد خطر سقوط ارز ملی افغانستان و نابودی ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور در یک سال آینده وجود دارد.

گوترش همچنین گفت که تحریم‌ها و بی‌اعتمادی سیستم بانکی جهانی به این کشور، نزدیک به ۹ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرده است. کمبود نقدینگی به ویژه ارز ملی ظرفیت دسترسی به افغان‌های نیازمند را محدود می‌کند.

با گذشت نزدیک به ۶ ماه از تسلط طالبان بر افغانستان، تاکنون هیچ کشوری حاکمیت این گروه را به رسمیت نشناخته است.

بحران مشروعیت حاکمان افغانستان، روند کمک‌رسانی به مردم این کشور که بیش از نیمی از جمعیت آن با گرسنگی مواجه‌اند، تحت تاثیر قرار داده است.

کشورهای بین الملل به رسمیت شناختن دولت طالبان را مشروط به تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، احترام به حقوق بشر و مبارزه با تروریسم کرده‌اند.

مسابقات جهانی هندبال زنان؛ ایران مغلوب قهرمان بازی‌های المپیک شد
بیشتر بخوانیم

بیشتر بخوانیم : مجله خبری تی آرویان

خبرگزاری ایرنا

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 12 =