امروز :۱۴۰۱-۰۴-۱۵

عبدالعلی چنگیز مقابل دوربین طرفداری: مدیریت به حرف زدن نیست، ضعف مدیریت هوادار را اذیت می کند

سیدمهدی فاطمی نویسی در دبی به دیدار اسطوره فوتبال ایران و باشگاه استقلال رفت. عبدالعلی چنگیز که مدت هاست در بخش آکادمی و پرورش استعدادها فعالیت دارد، در حال حاضر در امارات و شهر دبی حضور دارد و از این طریق در حال کمک به فوتبال است. سیدمهدی فاطمی نویسی در گفتگویی اختصاصی با ایشان در مورد مسائل روز فوتبال ایران، وضعیت استقلال و مشکلات این تیم و همچنین شرایط تیم ملی صحبت کرده است. عبدالعلی چنگیز معتقد است نداشتن برنامه و ضعف مدیریت، هواداران استقلال را اذیت می کند… راهکار چنگیز این است که استقلال ابتدا شرایط امروز خود را تحلیل کند و سپس دنبال اصلاح برود… شما را به خواندن و تماشای این مصاحبه دعوت می کنیم. فیلم مصاحبه با چنگیز در پایان متن آمده است:سلام عرض می کنم خدمت مخاطبین رسانه طرفداری. در خدمت عبدالعلی چنگیز، از مفاخر فوتبال ایران هستیم. از ایشان در مورد فوتبال ایران و وضعیت استقلال پرسیدیم و خواستیم نظر ایشان را جویا شویم. استاد چنگیز خوشحالم در خدمت شما هستم و مشغول پرورش استعدادها هستید، دوست دارم که هر چه دلتان می خواهد بگویید.

قربان شما. متشکرم که لطف کردید آمدید اینجا و در مورد فوتبال ایران دارید قلم می زنید و قلم شما هم آنطور که شنیده ام تاثیر گذار است در ورزش ایران و بنده خودم یکی از کسانی هستم که با این قلم ها تقویت و قوی شدم و اولین جمله ای که در فوتبال ایران برای من نوشته شده بود، خطرناک ترین و بهترین مهاجم جام پنجم، این اولین تیتر دنیای ورزشی بود که ما تیم مان قهرمان ایران شد. در مورد تحیلیل هایی که در مورد استقلال است که خب خودمان سالها در آن و بعدها در تیم ملی بودیم، این است که فضایی که الان برای استقلال ایجاد شده، خوشبختانه انقدر این فضا نزدیک است و همه شاهدند دیگر لازم نیست همه مسائل را آدم بگوید. چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است، کاملا واضح است طرفداران می دانند چه خبر است، بازیکنان، مربیان، گروه مدیریتی و همه می دانند و فقط یکی از مسائلی که هواداران، ورزش و به خصوص تیم را اذیت می کند نداشتن یک ثبات و برنامه و مدیریت است که همه چیز را تحت شعاع خود قرار دهد. اگر ما واقعا بخواهیم استقلال جدیدی برای سال آینده وارد میادین کنیم باید تحلیل سال قبل را داشته باشیم بعد تحلیل دوم، تحلیل قبل از مسابقه با الهلال و یک تحلیل برای بعد از مسابقه با الهلال که بتوانیم نتیجه بگیریم و آینده استقلال را ترسیم کنیم. اینطور که چند وقت پیش شاهد بودیم واقعا فضای بسیار لغزنده و نامتعادلی برای استقلال به وجود آمده که در لحظات آخر بازیکنانی که بهترین ها بودند از استقلال جدا شدند و یک سری جدید می آورند و خیلی سخت است که شما بتوانید در زمان کم یک تیمی را هماهنگ کنید و وارد میدانی شوید با تیمی که کلاس بالا و شرایط مادی بالایی دارد. نقاط ضعف و قوت باید خیلی سریع آنالیز شود و مشخص شود قدم های بعد با چه برنامه ای برداشته شود و با این جو موجود و این هوادار ها که واقعا در شرایط ناراحت کننده ای هستند، چه جوابی باید به آنها داد مگر اینکه یک گروهی، تعدادی متخصص وارد میدان شوند و این موارد را در آینده جمع کنند وگرنه با چنین شرایط لغزنده ای باز هم این اتفاقات تکراری پارسال می افتد و دائما یک مربی می آید چند کار می کند و دوباره عوض می شود.

تغییر و تحولاتی که ضربه می زند.

صد در صد ضربه می زند و این برای آینده استقلال اصلا جالب نیست.

بله. چون هواداران استقلال خیلی صبور هستند و سالهاست دارند صبر می کنند تا یک روزی آرامش و تمرکز به تیم اضافه شود و این تیم مجددا به جایگاهی برگردد که شما برایش ساختید. قهرمان آسیا. قهرمان آسیا شدن افتخاری است که در تیم های ایرانی فقط دو تیم دارند، استقلال دو بار و پاس یک بار و واقعا حیف است و این استقلال پتانسیل آن را دارد و همیشه داشته است به شرطی که مدیریت درستی باشد. نظر شما در مورد این افرادی که برای مدیریت استقلال انتخاب می شوند چیست، اصلا دنبال می کنید اخبار استقلال را؟

خیلی زیاد نه ولی فضای مدیریتی فضایی است که نتایج نشان می دهند داستانش چیست. اگر شما یک مدیر را تحلیل کنید مدیر در صحبت کردن نیست مدیر  بودن در این است که آن شخص سالیان سال در میادین بوده باشد.

رزومه اش معلوم باشد.

در سطحی هم باشد که در استقلال و پرسپولیس جای بگیرد. این دو تیم، تیمهایی نیستند که خیلی ساده افرادی را وارد آنها کرد و حتما آدم هایی خیلی قوی باید باشند و بتوانند در سطح کلاس بالا جواب مردم را بدهند و مدیریت کنند، بازیکنان ایده آل بگیرند. به خاطر اینکه استقلال و پرسپولیس شرایط ویژه ای دارند، الان من ۳۰ سال است که فوتبالم را کنار گذاشته ام و در دنیای این طرف و آن طرف بوده ام، همه جای دنیا استقلال و پرسپولیس را می شناسند، طرفدارانش هستند و عشق ورزی می کنند. دو تیمی که الان کل دنیا در موردش صحبت می کنند باید افرادی بزرگی در آنها وارد شوند حتی مثلا بارسلونا و رئال مادرید، این دو تیم آخر فصل امکان ندارد بازیکنان و مهره هایشان را سالیان سال از دست بدهند و جالب این است که چند بازیکن قوی تر هم می آورند. در شرایطی که ما می بینیم استقلال برعکس عمل می کند و بهترین ها که از هر نظر عالی بودند را تغییر داد و این خوب نیست، ما باید به سرعت تجزیه و تحلیل کنیم تا در مراحل بالاتر این تیم دچار ضعف نشود و حیف است که طرفدار سال آینده با این اضطراب تیمش را دنبال کند. آرزو می کنم جدیدا هم که آقای سجادی آمده اند در مورد این مسئله قوی تر و ایده آل تر عمل کنند تا بتوانند جایگاه این دو تیم را تقویت کنند تا به امید خدا برای همه یکسان باشد. در رابطه با تیم ملی هم که ما چون بازیکنانی با سطح بالای جهانی داریم، خوشبختانه این ها می توانند نتیجه هر بازی را در بیاورند و ما را بالا بیاورند. چند بازیکن ما در اروپا بازیکن می کنند و خیلی کمتر در حاشیه هستند و صد در صد خواب شان، برنامه ریزی غذا و همه چیزشان باید کامل باشد تا بتوانند در سطح بالا بازی کنند. همانطور که دیدیم در بازی با عراق که تیم خیلی خوبی بود، اما بازیکنان ما که در تیم ملی بودند می توانستند هر لحظه نتیجه بازی را تغییر دهند و این یکی از خوشبختی هایی است که ما باید از آن خوشحال باشیم و می توانیم آسوده بازی کنیم. قبلا می ترسیدیم جلوی تیم هایی مثل کره، ژاپن ولی با این تیم مقداری همه آسایش دارند و تیم راحت گل می زند و طرفدارها را شاد می کند.

ممنونم از شما، دوستان دیگر هم آمده اند فکر می کنم امروز ما وقت آموزش شما را گرفتیم. شنیدم اینجا استعداد های خیلی خوبی را کشف می کنید و درمورد آن هم دوست دارید صحبت کنید.

یکی از چیزهایی که در آکادمی های دنیا هست، مثلا شما هر آکادمی در دنیا بروید و تمام بازیکنان دنیا مثل مسی و رونالدو که دائما مثال ما هستند، به همین آکادمی ها وارد شده اند، کشف شده اند روی آنها کار شده و به ستاره تبدیل شده اند. اینجا چنین برنامه ای در دبی انجام می دهم، یک سال و خورده ای است داریم کاری می کنیم ۴-۵ بازیکن ۱۳-۱۴ ساله داریم که روی آنها کار می کنیم، ۱۶-۱۷ ساله داریم، یک تیم زیر ده سال هم داریم که الان دو جام گرفته ایم و اگر تیم زیر ده ساله مان سه چهار سال رویش کار شود به راحتی می توانیم به سطح اروپا هم برسیم به خاطر اینکه اینجا حواشی وجود ندارد و چون از همه کشورها اینجا می آیند وثبت نام می کنند، خیلی فضای خوبی است و انشالله در آینده بتوانیم از اینجا بازیکنان خوبی را تربیت کنیم. به خصوص روی بچه های ایرانی.

یعنی از آنجا هم می توانند بچه های ایرانی به شما وصل شوند و اینجا بیایند.

اصلا شک نکنید اگر در ایران خانواده ای هست که بچه هایش واقعا احساس می کنند استعداد دارند، سریعا با ما ارتباط برقرار کند، من الان با اکثر جاهای دنیا ارتباط برقرار کرده ام و آنها دنبال استعداد ها هستند و استعدادهایی که شما قبلا روی شان کار کرده اید و از آنها فیلمبرداری کرده اید و فیلم هایشان را ببینند و شما یک نفر را ببینید آقای آرات حسینی، یک نفر این کار را کرده و حالا شما ببینید چقدر ما استعداد اینجوری داریم و ما آرزو می کنیم شما کمک کنید و وارد این مسائل شوید تا ما بچه های ایران را وارد دنیای پیشرفته کنیم به خصوص آکادمی های بزرگ و بتوانیم سرمایه های عظیمی برای افتخار در فوتبال ایران داشته باشیم. اینجا همه بچه های ما دفترچه دارند و غذا و برنامه ریزی شان هماهنگ است و فیلم هایشان را برای ما می فرستند و این در مراحل آینده می تواند برای ما یک آکادمی در سطح بالا باشد.

یعنی می توانیم امیدوار باشیم نسل بعدی فوتبال ما نسلی باشد که خود رو نباشد.

بله ما دنبال اسپانسر می گردیم اینجا تا بتوانیم خیلی مسائل را انتقال دهیم.

برای شما آرزوی موفقیت می کنم از مهمان نوازی شما ممنونم. 

گاسپرینی: واقعا تحت تاثیر عملکرد میلان قرار گرفتم
بیشتر بخوانیم

منبع سایت طرفداری

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 8 =