امروز :۱۴۰۱-۰۴-۱۶

ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت‌ قهرمانان‌ برای ارتقاء جایگاه صلح و سازش در جامعه

به گزارش ایرنا از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای عصر امروز (دوشنبه ۳۰ خرداد) طی سخنانی در همایش صلح، داوری، ورزش که در مجموعه ۱۲ هزار نفری آزادی تهران برگزار شد، با بیان اینکه ورزش نه‌ تنها در سلامت روح و جان انسان موثر است بلکه باعث ایجاد نشاط اجتماعی نیز می‌شود، گفت: با هزینه‌کرد در راستای توسعه و بسط ورزش همگانی و عمومی می‌توان از بسیاری از هزینه‌ها در عرصه‌های دیگر به ویژه بخش‌های درمان و پزشکی پیشگیری کرد. 

رئیس عدلیه با اشاره به ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ورزش بیان داشت: امروز ورزش به ابزاری برای تحکیم صلح میان ملل و دولت‌ها و ارتباطات بین‌المللی‌ تبدیل شده و می‌توان از طریق میادین ورزشی پیام‌های صلح‌طلبانه و انسان‌دوستانه را به جهانیان عرضه کرد. 

محسنی اژه‌ای با اشاره به افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در میادین بین‌المللی گفت: بسیاری از ورزشکاران ما در رشته‌های مختلف با مدال‌آوری‌ها و قهرمانی‌های خود در عرصه‌های بین‌المللی موجبات عزت و اقتدار ملی و نشاط اجتماعی را فراهم می‌آورند و همزمان در عرصه‌های جهانی به عنوان مبلغان فرهنگ‌ غنی اسلامی و ایرانی می‌درخشند. 

وی با اشاره به نقش ورزش قهرمانی در تزریق امید و اعتماد به نفس در مردم به ویژه جوانان گفت: ورزشکاری که در رشته‌های گوناگون کسب مدال و قهرمانی می‌کند، امید و نشاط و اعتماد به نفس را به جامعه تزریق می‌کند؛ از سویی دیگر وقتی یکی از ورزشکاران جانباز یا معلول ما موفق به افتخارآفرینی در عرصه‌های بین‌المللی ورزش می‌شود این پیام را به دیگر انسان‌ها منتقل می‌کند که نباید تسلیم ضعف‌ها و حوادث ناگوار زندگی‌ شوند. 

خرید تضمینی گوشت مرغ منجمد در آذربایجان غربی آغاز شد
بیشتر بخوانیم

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به ایجاد نهاد داوری و صلح و سازش در میان ورزشکاران تصریح کرد: علاوه بر اینکه ورزشکاران و قهرمانان می‌توانند به امر توسعه صلح و سازش در میان خود و هم‌صنفان‌شان یاری رسانند این قابلیت را دارند تا از ظرفیت‌های بالای اجتماعی خود در امر به صلح و سازش کشاندن پرونده‌های غیرورزشی نیز بهره بگیرند و به عنوان منادیان صلح و سازش در جامعه شناخته شوند. 

رئیس قوه قضاییه در پایان تصریح کرد: قوه قضائیه برای مساعدت و رسیدگی به مسائل حقوقی و قضایی ورزشکاران، فدراسیون‌ها و باشگاه‌های ورزشی اعلام آمادگی می‌کند. 

حجت‌الاسلام هادی صادقی رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه نیز در این مراسم با اشاره به تاکید دین و عقل بر به صلح و سازش کشاندن دعاوی از طریق میانجیگری و داوری اظهار کرد: فرهنگ پهلوانی و جوانمردی که همراه با روحیه گذشت و سازش و صلح‌آفرینی است از دیرباز در میان ورزشکاران ایرانی وجود داشته و همچنان در پهلوانان و ورزشکاران کشورمان متبلور است. 

وی یکی از ابعاد تحول و تعالی قوه قضائیه در دوره اخیر را «گسترش و توسعه رویه‌های غیردادگاهی حل اختلاف» عنوان کرد و گفت: در راستای دستیابی به این هدف، امروز و با حضور رئیس قوه قضائیه مرکز داوری و میانجیگری ورزش افتتاح شد که در نتیجه ایجاد این مرکز، ورزشکاران کشورمان می‌توانند اختلافات میان خود را با زمان، هزینه و تشریفات کمتر و با مراجعه به داوران برطرف کنند. 

همچنین سیدحمید سجادی وزیر ورزش و جوانان  نیز در این مراسم گفت: افتتاح مرکز داوری و میانجی‌گری ورزش اقدامی قابل توجه در راستای حل و فصل اختلافات و کاهش هزینه‌های دادرسی و همچنین کاستن از حجم پرونده‌های دستگاه قضایی محسوب می‌شود.

«جنگجوی پیروز» در «یک تابستان پرهیجان» تلویزیونی
بیشتر بخوانیم

بیشتر بخوانیم : مجله خبری تی آرویان

خبرگزاری ایرنا

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =