امروز :۱۴۰۱-۰۴-۱۶

شناسایی ۸۰۰ محوطه و تپه تاریخی در خراسان جنوبی

علی شریعتی‌منش روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تپه‌ها و محوطه‌های تاریخی تاکنون آثار باستانی منقول همچون ابزارهای سنگی، بقایای ظروف سفالی و آثار باستانی غیرمنقول نظیر بقایای معماری، کارگاه‌های صنعتی و تدفین شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه قدیمی‌ترین کشفیات ابزارهای سنگی مربوط به دوران پارینه سنگی میانی است گفت: این آثار از بررسی‌شناسی صورت گرفته در سطح استان به دست آمده و از لحاظ مطالعات عصر سنگ و پیش از تاریخ در شرق ایران بسیار حایز اهمیت است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار داشت: سال گذشته برای فعالیت‌های باستان‌شناسی اعم از مستندنگاری و حفاظت و ساماندهی نه صرفا اکتشاف از محل اعتبارات ملی و استانی حدود ۱۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

وی گفت: امسال نیز حدود ۷۰ میلیون تومان از محل استانی تاکنون هزینه شده و ۱۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی در دست اقدام است تا صرفا برای حفاظت و ساماندهی نه اکتشاف هزینه شود.

تکمیل کاوش در کله‌کوب نیازمند اعتبار

شریعتی‌منش ادامه داد: محوطه کله‌کوب در شرق ایران و استان خراسان‌ جنوبی یکی از معدود محوطه‌های پیش‌ از تاریخ است که شواهد باستان‌شناختی و توالی فرهنگ‌های مختلف از هزاره پنجم تا دوم پیش ‌از میلاد را در خود جای داده است.

وی گفت: براساس مطالعات صورت گرفته، وسعت این محوطه بیش از هفت هکتار تعیین شده و فصول گذشته کاوش در این منطقه که به ثبت ملی نیز رسیده با هدف شناخت توالی فرهنگی و لایه‌نگاری محوطه انجام شده است.

دعوت قهرمانان ورزشی کرمانشاه از مردم برای حضور پرشور در راهپیمایی روز قدس
بیشتر بخوانیم

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی افزود: امسال سومین فصل کاوش‌های این محوطه انجام شد که دستاوردهای خوبی داشت و علاوه بر انتشار گزارشات، مقالات و مستندسازی، توسط پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی کتاب و نتایج داده‌ها در سال‌ جاری منتشر خواهد شد.

وی اظهار داشت: این محوطه دارای توالی لایه‌نگاری مناسبی است ولی مهم‌ترین دوره فرهنگی شناسایی‌ شده در آن شواهدی از آثار فرهنگی آغاز شهرنشینی و هزاره چهارم پیش ‌از میلاد است.

شریعتی‌منش گفت: تاکنون سه فصل کاوش در این محوطه صورت‌ گرفته ولی به دلیل کمبود اعتبار و تامین نشدن منابع کافی مالی، امکان کاوش گسترده در آن وجود نداشته است.

شروع مطالعات تاریخی در محوطه پارینه سنگی شتران – پسکوه

وی با اشاره به آغاز بررسی و شناسایی محوطه‌های پارینه‌ سنگی کریدور شتران – پسکوه خراسان جنوبی گفت: شرق فلات ایران با برخورداری از قابلیت‌های زیست‌محیطی و زمین‌شناسی از دیرباز مورد توجه پژوهشگران و باستان‌شناسان بوده است به‌نحوی‌ که می‌توان این بخش از فلات ایران را یکی از مناطق پیشگام در حیطه مطالعات پارینه‌ سنگی دانست.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی ادامه داد: بررسی‌های هدفمند پارینه‌ سنگی در کریدور شتران – پسکوه و در امتداد مطالعات پیشین دشت فردوس در اولویت قرار گرفته که با اخذ مجوز پژوهشکده باستان‌شناسی از دوم اردیبهشت‌ امسال این بررسی‌ها آغاز شد و مرحله میدانی این مطالعات تا دهم خرداد ادامه دارد.

کشف ۲ سنگ‌نگاره باستانی در خوسف

شریعتی‌منش از کشف ۲ سنگ‌نگاره باستانی جدید در شهرستان خوسف نیز خبر داد و گفت: به دلیل نزولات جوی و وقوع سیل در منطقه، لایه‌های جدیدی از مجموعه سنگ‌نگاره‌ها در ناحیه هردنگ یافت شده است.

سفر مقام ارشد امور سایبری آمریکا به اروپا همزمان با تنش ها بر سر اوکراین
بیشتر بخوانیم

وی افزود: این نقوش صخره‌ای روی سنگ‌های آتشفشانی حکاکی شده و شامل اشکالی از بزکوهی، اسب، سوارکاران، صحنه شکار و گل مانند است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی بیان کرد: قدمت این سنگ‌نگاره‌ها به دوره ساگارتی بین ۲۵۰۰ تا سه هزار سال پیش برمی‌گردد و مجموعه سنگ‌نگاره‌های ناحیه هردنگ یکی از مناطق باارزش باستانی است.

بیشتر بخوانیم : مجله خبری تی آرویان

خبرگزاری ایرنا

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × سه =