امروز :۱۴۰۱-۰۳-۰۵

سهم مناطق آزاد از کل صادرات کشور ۲ درصد است

به گزارش ایرنا، سعید محمد پنجشنبه شب در دیدار با آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان با اشاره به فعالیت ۶ منطقه آزاد در کشور و تصویب هفت منطقه دیگر از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام که راه‌اندازی آنها در دستور کار قرار دارد و این که رهبر معظم انقلاب چندی پیش بر تحول در مناطق آزاد و توجه به بحث فرهنگی و اجتماعی تاکید داشتند، افزود: آسیب فرهنگی بومیان از عمده مشکلات است که در این بخش، به دنبال پیوست‌های فرهنگی برای مناطق آزاد هستیم.

وی تاکید کرد: توسعه مناطق آزاد باید با پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی همراه باشد و شاخص‌های اقتصادی نباید به جامعه آسیب بزند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد با اشاره به طراحی، طرحی در زمینه تحول در این مناطق، گفت: با توجه به اینکه مناطق جدید مصوب شده همه در مرز کشور حضور دارند همکاری با کشورهای منطقه را هم در دستور کار قراردادیم و تلاش داریم با مشوقات این مناطق مثل معافیت گمرک، معافیت مالیاتی و تردد بدون ویزا باعث تردد و رونق این مناطق شویم.

محمد اضافه کرد: متاسفانه عده‌ای این خصوصیت را درک نکردند و با چارچوب‌های خاص فعالیت‌های تولیدی را نگران کردند که نکند ابلاغیه‌ای صادر نشود که به تعهدات آنان صدمه بزند.

وی ادامه داد: رییس جمهوری هم بر اجرای قانون ماده ۶۵ در مناطق آزاد تاکید دارند که براساس این قانون تمام امور به دست مدیران مناطق اجرا می‌شود البته موارد امنیتی مستثنی هستند اما اکنون دستگاه‌های اجرایی درآمدهای خود را بر می‌دارند ولی تعهدات خود را قبول نمی‌کنند.

ستادهای روستایی عتبات عالیات در خراسان جنوبی راه‌اندازی شد
بیشتر بخوانیم

مشاور رییس جمهوری گفت: فشار مضاعف برخی دستگاه‌ها روی مناطق و فعالان اقتصادی باعث شده مدیران برای جبران هزینه‌ها به سمت زمین فروشی در مناطق آزاد بروند و حتی حقوق پرسنل از فروش زمین تامین می‌کند.

محمد تصریح کرد: مدیران مناطق باید افراد قوی باشند تا نگرانی‌هایی که به دلیل فساد، رانت و لابی ایجاد شده برطرف شود و در فضای شفاف اقتصادی سرمایه‌گذاران بتوانند ورود کنند.

وی هدف از سفر به گلستان را به منظور شروع کار منطقه آزاد اینچه برون اعلام و اضافه کرد: ظرفیت دیپلماسی بالایی در گلستان وجود دارد و این استان می‌تواند بهترین کریدور شمال به جنوب به ویژه در حوزه صادرات بخش و محصولات کشاورزی باشد.

به تاکید وی برای آن که معیشت مردم استان با وجود این منطقه ارتقا یابد باید حرکت‌های اقتصادی را بهبود بخشید.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد ادامه داد: برای طراحی طرح جامع این منطقه مشاوری انتخاب شده که در این آن نیازمندی‌های مردم، ظرفیت‌ها و بازارهای منطقه شناسایی و براساس آن جانمایی صنایع در منطقه انجام شود.

محمد اضافه کرد: با توجه به این که منطقه آزاد انزلی به عنوان معین گلستان شده و این استان تا زمان شکل‌گیری و توسعه از طریق منابع مالی انزلی آنجا حمایت می‌شود.

وی بر اتصال راه آهن گرگان اینچه برون به شاهرود گفت: این خط می‌تواند کریدور ترانزیتی را رونق دهد.

سعید محمد امروز به همراه وزیر امور اقتصاد و دارایی به استان گلستان سفر کرده است.

بیشتر بخوانیم : مجله خبری تی آرویان

خبرگزاری ایرنا

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 4 =