امروز :۱۴۰۰-۰۹-۱۲

سازمان ملل: راهکار دو کشوری تنها راه تضمین آرمانهای مردم فلسطین است

گوترش روز سه شنبه به وقت محلی در کنفرانس رسانه ای بین المللی صلح در خاورمیانه افزود: راهکار دو کشوری، همانطور که در قطعنامه های سازمان ملل، قوانین بین المللی و توافقات دوجانبه تعریف شده است، تنها راه تضمین تحقق آرمان های فلسطینی ها و اسرائیلی ها است.
وی اضافه کرد که این آرمان ها شامل پایان اشغال و تحقق دو کشور مستقل که در کنار هم  در صلح و امنیت به سر می برند، است .
گوترش اظهار داشت: سازمان ملل متحد به همکاری با اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها و شرکای بین‌المللی و منطقه‌ای خود، از جمله از طریق گروه چهارجانبه خاورمیانه، برای تحقق این هدف است.
دبیر کل سازمان ملل با اشاره به فرارسیدن سالگرد توافق صلح مادرید سی سال پس از امضای آن گفت ما باید از هر فرصتی برای احیای روند صلح روند صلح استفاده کنیم.
گوترش تصریح کرد: من از رهبران اسرائیل و فلسطین می‌خواهم که اراده سیاسی لازم برای احیا و از سرگیری گفت و گو را از خود نشان دهند.
به گزارش ایرنا، شورای امنیت در سال ۱۹۴۷ قطعنامه ۱۸۱ را به ظاهر با هدف تشکیل دو کشور فلسطین و اسراییل تصویب کرد اما پشت پرده ی طرح انگلیسی ها و صهیونیست ها چیز دیگری باید رقم می خورد و آن این که قطعنامه یاد شده جز در مورد اسراییل تحقق پیدا نکند و چنین نیز شد.
محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین چهارم سپتامبر در  نشست مجمع عمومی سازمان ملل خواستار عقب نشینی اسرائیل از سرزمین های فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ شد و آمادگی خود را برای ترسیم مرزها اعلام کرد و نسبت به عدم خروج  نیروهای اسرائیلی از این اراضی هشدار داد.
خبرگزاری فلسطینی وفا به نقل از ابومازن گفت: مخالفت اسرائیل با راه حل دو کشور چه بسا رهبری فلسطین را وادار سازد که به مسیرهای مختلف یا گزینه های دیگر مانند دعوت به قطعنامه تقسیم فلسطین مصوب سال ۱۹۴۷ روی آورد.
ایجاد کشور دمکراتیک در سرزمین تاریخی فلسطین از جمله گزینه هایی بود که ابومازن در این ارتباط مطرح کرد و از جامعه جهانی خواست مسئولیت خود را در قبال حقوق فلسطینی ها انجام دهد.

صبوری خانواده‌های شهدا ادامه راه پر افتخار شهیدان است
بیشتر بخوانیم

 

بیشتر بخوانیم : مجله خبری تی آرویان

خبرگزاری ایرنا

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 5 =