امروز :۱۴۰۱-۰۴-۱۶

روسیه صادرات گاز به لهستان را متوقف می‌کند

به گزارش ایرنا از خبرگزاری “تاس” این شرکت سه‌شنبه شب در بیانیه‌ای گفت: “گازپروم اکسپورت” تا پایان روز کاری ۳۰ ماه مه (تاریخ مقرر در قرارداد)  بهای گاز صادراتی خود به گازترا را دریافت نکرد. 

این بیانیه افزود: در این راستا، گازپروم اکسپورت به شرکت لهستانی اطلاع داده است که عرضه گاز از ۳۱ ماه مه ۲۰۲۲ (۱۰خرداد ۱۴۰۱) تا زمان وصول طلب خود بر اساس شیوه تعیین شده از سوی رئیس جمهور روسیه متوقف خواهد شد.

لهستان پیش از این اعلام کرده بود که با خواسته روسیه مبنی بر پرداخت هزینه واردات گاز از روسیه با ارز روبل مخالف است. 

روسیه در سال ۲۰۲۱ حدود ۶.۷ میلیون متر مکعب گاز به لهستان صادر کرده بود. 

به گزارش ایرنا، دولت لهستان در اوایل خردادماه اعلام کرد، منتظر اتمام قرارداد گازی با روسیه در پایان سال ۲۰۲۲ نخواهد ماند و هم اکنون به این قرارداد پایان می‌دهد. 

لهستان در کنار بلغارستان و فنلاند، مکانیسم تعریف شده از سوی روسیه برای پرداخت پول گاز به روبل را نپذیرفت.

مسکو برای تقویت پول ملی خود و در عین حال، تنبیه تحریم کنندگان اروپایی، از اواخر مارس خواستار پرداخت هزینه گاز به روبل شد. 

برخی شرکت‌های انرژی اروپا، پرداخت پول گاز روسیه به روبل را پذیرفته‌اند و بروکسل اوایل این ماه، راهنمای جدیدی را برای تجارت شرکت‌های اروپایی با روسیه منتشر کرد که چگونگی پرداخت پول گاز به روبل، بدون نقض تحریم‌ها را آموزش می‌دهد.

شرکت گازپروم روسیه در اواخر آوریل، صادرات گاز به لهستان را به خاطر نپذیرفتن پرداخت هزینه‌ها به روبل قطع کرد اما این کشور همچنان از طریق آلمان و باواسطه از گاز روسیه استفاده کرد. 

مجلس حامی تخصیص بخشی از درآمد صنایع به مناطق میزبان است
بیشتر بخوانیم

این درحالی است که شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا گفت که رهبران این اتحادیه روز دوشنبه با ممنوعیت واردات نفت از روسیه موافقت کردند. 

بیشتر بخوانیم : مجله خبری تی آرویان

خبرگزاری ایرنا

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − 1 =