امروز :۱۴۰۱-۰۴-۱۶

روز صعود به جام جهانی در آفساید جعفر پناهی! | میز تاریخ

روز ۱۸ خرداد ماه ۱۳۸۴ بود که ایران با برد ۱-۰ برابر بحرین به مسابقات جام جهانی ۲۰۰۶ صعود کرد.

به گزارش طرفداری، اما این صعود بسیار پر فراز و نشیب بود و خلاف ادوار دیگر، بازیهای دور اول آن برای ایران سخت تر از دور دوم بود.

سلسه اتفاقاتی که برای تیم ملی ایران رخ داد را به ترتیب مرور می کنیم:

  1. در دور اول ایران با تیم های قطر، اردن و لائوس همگروه بود.
  2. ایران ابتدا در تهران ۳-۱ قطر را برد و سپس ۷-۰ لائوس را در زمین حریف شکست داد.
  3. در بازی سوم در تهران برابر اردن که بهترین تیم تاریخ خود را داشت ۱-۰ باختیم و سایه حذف بر سرمان سنگینی کرد چرا که از گروه، یک تیم صعود می کرد.
  4. در خلال مرحله اول مسابقات، در یکی از بهترین بازی های تدارکاتی تاریخ فوتبال ایران، روز ۱۸ خرداد ۱۳۸۳ برابر تیم ملی آلمان میزبان جام جهانی یک دیدار تدارکاتی فوق العاده برگزار کردیم. از مانیتور ورزشگاه آزادی در این مسابقه برای اولین بار رونمایی شد و شبکه زد دی اف آلمان هم این مسابقه را به صورت زنده پخش کرد.
  5. مابین دور رفت و برگشت رقابت های مقدماتی جام جهانی، به جام ملتهای ۲۰۰۴ آسیا در چین رفتیم و بدون باخت عنوان سوم را به دست آوردیم و اردن حریف اصلی ما قدرتمندانه نتیجه گرفت و تنها در یک چهارم و در ضربات پنالتی به ژاپن قهرمان باختیم.
  6. در دور برگشت مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶، اردن را در زمین خودش ۲-۰، قطر را در دوحه ۳-۲ و لائوس را در تهران ۷-۰ بردیم و صعود کردیم، علی دایی در این بازی صدمین گل ملی خود را زد.
  7. در دور دوم با ژاپن، بحرین و کره شمالی همگروه شدیم؛ در بازی اول با بحرین در منامه مساوی کردیم، در نوروز ۸۴ ژاپن را در تهران و کره شمالی را در پیونگ یانگ برده و به یک قدمی صعود رسیدیم.
  8. در خرداد ۸۴ ابتدا کره شمالی را در تهران ۱-۰ بردیم و سپس برابر بحرین در تهران و روز ۱۸ خرداد ۱-۰ برنده و به جام جهانی رفتیم، همزمان با انجام این بازی فیلم سینمایی معروف جعفر پناهی با عنوان آفساید در حال ساخت بود.
فرانک ریبری: برای ادامه دادن به فوتبال هنوز انرژی دارم
بیشتر بخوانیم

در این راستا پیشنهاد می شود حتما آیتم میز تاریخ طرفداری با اجرای مهدی حدادپور را ببینید:

 

منبع سایت طرفداری

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 2 =