امروز :۱۴۰۱-۰۴-۱۶

روابط جنسی در دوران بارداری و پس از زایمان چگونه باید باشد؟| مجله سیب

رابطه در بارداری

تلاش برای بچه‌دار شدن، جوانب مختلفی از زندگی هر زوجی را با تغییر و چالش مواجه می‌کند که رابطه زناشویی در دوران بارداری نیز یکی از آن جنبه‌ها به حساب می‌آید. بسیاری از زنان در دوران بارداری (به ویژه سه ماه اول) و حتی مدتی بعد از آن نسبت به رابطه جنسی کم میل می‌شوند و شاید مشکلاتی نظیر کاهش ترشحات روان کننده و ناتوانی در رسیدن به ارگاسم را تجربه نمایند. مردان نیز ممکن است به دلیل مشغله‌های ذهنی و استرس ناشی از تغییر، با مشکلاتی نظیر زود انزالی و اختلال در نعوظ روبه‌رو شوند.

مهم‌تر از همه، بسیاری از زوجین با برقراری رابطه در دوران بارداری نگران سلامت جنین خود هستند و تصور می‌کنند که این کار ممکن است به فرزندشان آسیب وارد کند. اما آیا داشتن رابطه در بارداری به سلامت جنین آسیب وارد می‌کند؟ هنگام برقراری روابط زناشویی در دوران بارداری رعایت چه نکاتی توصیه می‌شود؟ در ادامه این مطلب از مجله سیب (Iranian medical magazine) به همه نکات و توصیه‌هایی که لازم است زوج‌ها در مورد رابطه زناشویی در دوران بارداری و پس‌ازآن بدانند اشاره خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

آیا روابط جنسی در دوران بارداری به جنین صدمه می زند؟

همان‌طور که عنوان شد، یکی از ترس‌های زوجین که موجب می‌شود از برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری خودداری کنند، نگرانی وارد کردن آسیب به جنین است. اما در حقیقت، دلیلی برای این ترس وجود ندارد و جای جنین در داخل رحم کاملاً امن است. در صورت طبیعی بودن بارداری، نداشتن سابقه سقط جنین، لکه بینی و منع پزشک برای نزدیکی، رابطه در بارداری هیچ‌گونه خطری برای جنین نخواهد داشت.

رابطه جنسی بعد از بارداری

ارگاسم و بارداری

در دوران بارداری،  به دلیل افزایش فشارخون در واژن رسیدن به ارگاسم آسان‌تر خواهد بود و برخی خانم‌ها شدیدترین و لذت‌بخش‌ترین ارگاسم زندگی را در دوران بارداری تجربه کرده‌اند. ولی آیا به ارگاسم رسیدن در اثر رابطه در دوران بارداری می‌تواند برای جنین ایجاد مشکل کند؟

در صورت نداشتن مشکلات پزشکی خاص، روابط زناشویی در دوران بارداری و به ارگاسم رسیدن هیچ ضرری برای جنین ندارد اما در اواخر بارداری ارگاسم موجب ترشح هورمون‌هایی مانند اکسی‌توسین می‌شود که به تسهیل زایمان کمک می‌کند.

بااین‌حال، در برخی بارداری‌های پرخطر، ارگاسم به دلیل ایجاد انقباضات می‌تواند برای بارداری خطرساز باشد. بنابراین، اگر پزشک شما بارداری‌تان را پرخطر تشخیص داده است در مورد رسیدن به ارگاسم با وی مشورت کنید.

 رابطه در بارداری را چه زمانی متوقف کنیم؟

ماما یا پزشک شما معمولاً درصورتی‌که خون‌ریزی شدید واژنی داشته باشید به شما توصیه می‌کند که رابطه در دوران بارداری را متوقف کنید. رابطه جنسی می‌تواند شانس خون‌ریزی را به ویژه در شرایط قرار گرفتن جفت در راه نوزاد (جفت سرراهی) یا جمع شدن خون خارج از رگ افزایش دهد.

علاوه بر این‌، در موارد زیر نیز متوقف کردن رابطه جنسی در بارداری توصیه می‌شود:

  • ترکیدن کیسه آب : با ترکیدن کیسه آب، ممکن است ریسک عفونت افزایش پیدا کند که به همین دلیل توقف رابطه جنسی در دوران بارداری پس‌ازآن توصیه می‌شود.
  • بروز هرگونه مشکل در دهانه رحم : رابطه زناشویی در دوران بارداری باید پس از بروز هرگونه مشکل در دهانه رحم به دلیل افزایش خطر زایمان پیش‌هنگام یا سقط جنین متوقف شود.

در صورت دوقلو حامله بودن، داشتن سابقه جدا شدن پیش از موعد جنین از رحم و قرار داشتن در مراحل آخر حاملگی نیز بهتر است رابطه جنسی در بارداری را متوقف کنید.

رابطه جنسی در دوران بارداری

استفاده از کاندوم هنگام برقراری رابطه در دوران بارداری

ابتلا به بیماری‌های مقاربتی (STDs) در دوره حاملگی می‌تواند سلامت شما و فرزندتان را درخطر قرار دهد. اگر شریک زندگی شما اخیراً به این بیماری‌ها مبتلا شده  و یا افراد دیگر در زندگی روابط جنسی شما درگیر هستند حتماً از کاندوم جهت جلوگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی رابطه جنسی در دوران بارداری استفاده کنید.

رابطه جنسی پس از زایمان

به توصیه پزشکان شش الی هشت هفته بعد از زایمان، زنان از لحاظ جسمی می‌توانند رابطه جنسی داشته باشند. البته، این مدت لزوماً مدت‌زمان آماده شدن روانی و هیجانی برای داشتن رابطه جنسی نبوده و بیشتر برای آماده شدن برای رابطه جنسی به مدت‌زمانی دیگری نیاز خواهند داشت.

یکی از شکایت‌های شایع زوجین بعد از زایمان داشتن مشکلات در روابط جنسی می‌باشد، که معمولاً عدم میل به رابطه جنسی در خانم‌ها و یا کاهش میزان رضایت جنسی و همچنین کم شدن تعداد ارتباط جنسی در زوجین را شامل می‌شود.

دلایل مشکلات جنسی پس از زایمان

دلایل زیادی را می‌توان برای مشکلات جنسی پس از زایمان عنوان نمود که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

مسئولیت‌ها و مشغله جدید

تولد فرزند و مسئولیت‌های جدید موجب کاهش انرژی در زوجین می‌شود. معمولاً مادرها به‌اندازه‌ای خسته هستند که حتی اگر میل جنسی هم داشته باشند توان روابط زناشویی در دوران بارداری را ندارند و همچنین تولد نوزاد می‌تواند تنظیم زمان مطلوب برقراری روابط جنسی برای طرفین را مشکل سازد.

تغییرات پس از زایمان

تغییراتی که بعد از زایمان در بدن زنان بوجود می‌آید موجب تغییر در میل به رابطه و لذت جنسی می‌شود. برای مثال افزایش وزن در زمان بارداری و تولد فرزند موجب تخریب تصویر بدنی زنان می‌گردد که در کاهش تمایل به داشتن رابطه، تأثیرگذار است. تعداد زیادی از خانم‌ها این احساس را دارند که دیگر به‌عنوان یک زن برای همسر خود جذاب نیستند.

شیردهی

تغذیه نوزاد با شیر مادر مزایای بسیار زیادی برای مادر و کودک به همراه دارد اما از طرفی در بسیاری از مادران موجب تغییرات هورمونی شده که موجب خشکی واژن و درد در هنگام مقاربت می‌گردد. درواقع سطح بالای پرولاکتین که موجب کاهش میل جنسی می‌شود و کاهش استروژن که باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک می‌گردد.

به طور کلی، جهت  بازگشت میل جنسی خانم‌ها پس از بارداری مهم‌ترین نکته این است که همسرانشان نقش یک همراه و همدل را داشته و آن‌ها را مجبور به برقراری ارتباط جنسی نکنند. دوم اینکه اگر زوجین نزدیکی نمی‌کنند، بهتر است تماس بدنی و جسمانی را قطع نکنند، نوازش، بوسیدن و در آغوش گرفتن موجب ترشح هورمون‌هایی می‌شوند که میل جنسی را افزایش می‌دهند و روابط جنسی پس از بارداری را بهبود می‌بخشند.

زوج‌ها باید با هم در مورد نحوه حفظ  تماس جسمانی‌شان در حین و بعد بارداری، تمایلات، رفتارهای  لذت‌بخش و غیر لذت‌بخش صحبت کرده و زندگی جنسی مطلوبشان را شکل دهند. لازم به ذکر است که داشتن مشکلات جنسی در بارداری و بعد از زایمان بسیار شایع و طبیعی است اما چنانچه مشکلات بسیار شدید، آزارنده و یا به صورت طولانی‌مدت ادامه پیدا کرد حتماً با یک روانشناس متخصص در این زمینه ملاقات داشته باشید.

کلام آخر

برخلاف تصور عموم، برقراری رابطه در بارداری برای اکثر زنان ایمن بوده و هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد. با این وجود اگر حاملگی پرخطر را تجربه می‌کنید، دچار خون‌ریزی شدید واژنی می‌شوید، دوقلو باردار هستید، سابقه سقط جنین دارید و یا هرگونه مشکلی برای دهانه رحم شما به وجود آمده است، ممکن است که ماما یا پزشک متوقف کردن رابطه زناشویی در دوران بارداری  را توصیه کند.

زنان ممکن است پس از زایمان تا هفته‌ها نسبت به برقراری رابطه کم میل باشند که این مسئله معمولاً به‌مرورزمان برطرف خواهد شد اما در غیر این صورت بهتر است به روان‌پزشک مراجعه نمایید.

اگر در مورد روابط زناشویی در دوران بارداری سؤالی دارید، سؤال خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب به سؤال شما پاسخ دهند.

 

پرسش و پاسخ

  1. آیا داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری برای سلامت جنین مضر است؟ خیر. جنین در رحم قرار دارد و رابطه جنسی مشکلی برای آن ایجاد نمی‌کند.
  2. چه زمانی باید رابطه در بارداری را قطع کرد؟ اگر خون‌ریزی وجود داشته باشد، حاملگی پرخطر باشد، کیسه آب پاره شود یا ماما یا پزشک توصیه کنند باید رابطه جنسی را به بعد از زایمان موکول کرد.
  3. چه زمانی بعد از زایمان می‌توان رابطه جنسی داشت؟ به لحاظ جسمی شش الی هشت هفته بعد از زایمان زنان ازنظر جسمی برای رابطه جنسی آماده می‌شوند اما ازنظر روانی و هیجانی ممکن است به زمان بیشتری نیاز باشد.

 

منابع

nhs.uk

healthline.com

 

 

بیشتر بخوانیم : مجله خبری تی آرویان

منبع : مجله سیب مگزین

همه چیز در مورد کیست کلیه : عوارض، علائم و درمان کیست کلیه را بهتر بشناسید
بیشتر بخوانیم
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + ده =