امروز :۱۴۰۱-۰۳-۰۱

دوشان ولاهوویچ؛ فرصت طلب، خوش قریحه، بی حاشیه و جوان / تحلیل فنی

بیراه نگفته ایم اگر ادعا کنیم باشگاه یوونتوس با خرید ولاهوویچ، بزرگترین دشت پنجره زمستانی را در میان تیم های مطرح اروپایی داشته است.

به گزارش طرفداری، شب گذشته یوونتوس در حالی امپولی را شکست داد که هم از لحاظ جریان بازی و هم از لحاظ روند نتیجه گیری زیر فشار مضاعفی بود چرا که آن ها هر دو بازی قبلی خود را مساوی کرده بودند و باید از لغزش مجدد رقبا استفاده می کردند. بیانکونری در این دیدار با نتیجه ۳-۲ امپولی را شکست داد و این در حالی بود که دو گل از سه گل یووه ای ها را دوشان ولاهوویچ به ثمر رساند و تاثیر بسزایی هم در حفظ بازی برای یووه ای ها داشت.

  • یوونتوسی که از فقدان یک ماشین گلزنی رنج می برد

صحبت های مان را از سبک بازی یوونتوس آغاز کنیم. تیم هایی که به شکل یوونتوس تحت تاثیر مربی ای با تفکرات واکنش گرایانه بازی ای محافظه کارانه ارائه می دهند باید از مرده ترین موقعیت های شان هم استفاده کنند چرا که این نوع تیم ها مثل تیم هایی که با رویکردی مالکانه بازی می کنند، صاحب موقعیت های زیادی نمی شوند. به بیانی دیگر تیم هایی هم تراز با یوونتوس فرصت کمتری برای از دست دادن موقعیت های شان دارند و به بازیکنانی در خط حمله نیاز دارند که مرده ترین موقعیت ها را به گل تبدیل کنند. بهره برداری حداکثری از حداقل موقعیت ها کاری است که در این مدل تیم ها باید انجام شود و برای انجام این کار هم بیش از هر چیز به یک تمام کننده نیاز است. تیم آلگری از ابتدای فصل از فقدان چنین مهاجمی رنج می برد و امتیاز های زیادی را هم تحت تاثیر این سبک از دست داد چرا که تحت تاثیر نحوه جدایی غیر حرفه ای کریستیانو رونالدو نتوانست به گرینه ای بهتر از مویس کین برسد.

  • چرا ولاهوویچ گزینه مناسبی برای یوونتوس بود؟
به جدول آقای گلی سری آ توجه کنید، حالا نگاهی به میزان تفاوت اعداد xG هر مهاجم و تعداد گل هایش بیاندازید. دوشان ولاهوویچ با میزان امید گل ۱۴٫۴۰ توانسته ۲۰ گل را به ثمر برساند و از حیث استفاده از موقعیت ها دارای یکی از بهترین عملکرد ها در فوتبال اروپا است. یعنی ولاهوویچ ۵ گل بیش از آن چه که انتظار می رفته وارد دروازه رقبا کرده است و این دقیقا همان چیزی است که یوونتوس می خواهد.
حالا به این جدول نگاهی بیاندازید، این ارقام مربوط به میانه های فصل و زمانی است که ولاهوویچ راهی یوونتوس نشده بود. در میان تیم های بالای جدولی یوونتوس بدترین عملکرد را از لحاظ استفاده از موقعیت هایش داشته است و با میزان مجموع امید گل ۳۸٫۹ تنها ۳۴ گل را به ثمر رسانده بود. فقدان یک مهاجم تمام کننده در این آمار به شدت به چشم می خورد. منبع آمار understat
این هم آماری است از بازی شب گذشته که ولاهوویچ با مجموع امید گل ۰٫۹۵ توانست بریس کند.
  • ولاهوویچ؛ نسخه پست مدرن مهاجمان کلاسیک
مروری بر روز هیجان انگیز لیگ برتر انگلیس
بیشتر بخوانیم

علاوه بر صحبت های خارج از مستطیل سبز اعداد و ارقام هم گواهی است برای درستی این جمله که ولاهوویچ به جا ترین خرید پنجره زمستانی بوده است. دوشان ولاهوویچ از لحاظ قد و قامت شباهت زیادی به مهاجم های کلاسیک و بلند زن دارد اما وقتی به طرز حرکات و نحوه گام برداشتن این بازیکن نگاهی می اندازیم متوجه می شویم ولای یووه ای ها نسخه ای جهش یافته از مهاجم های امروزی است که درک بسیار مناسبی از فضا و زمان و ۴ رفرنس پوینت اصلی فوتبال دارد. در این بین می توانیم وجه شباهت های زیادی هم بین سبک بازی این مهاجم و ارلینگ هالند پیدا کنیم با این تفاوت که به هیچ عنوان روی ولاهوویچ به اندازه هالند شو رسانه ای وجود ندارد و در مورد این معضل در پایان بحث های فنی صحبت می کنیم.

مقایسه آمار گلزنی هالند و ولاهوویچ در این فصل

توضیح در مورد رفرنس پوینت های اصلی فوتبال:

  • به طور مختصر ۴ رفرنس پوینت اصلی فوتبال، توپ، یار حریف، یار هم تیمی و فضای اطراف بازیکن هستند. بازیکن هم با توجه به این ۴ رفرنس پوینت تصمیم بعدی خود را مشخص می کند. برای مثال یک مدافع کناری قبل از این که تصمیم به نفوذ بگیرد، باید موقعیت مکانی خود نسبت به بازیکن های هم تیمی، بازیکن های حریف و محل توپ توجه کند و سپس به فضایی که مقابلش ایجاد شده هم نگاهی بیاندازد و تصمیم بگیرد آیا نفوذ در آن مقطع زمانی کار درستی است یا نه؟ شاید شما هم اصطلاح هوش فوتبالی به گوش تان خورده باشد. قدرت و سرعت تصمیم گیری با توجه به ۴ رفرنس پوینت اصلی یکی از شاخصه هایی است که با آن می توان هوش فوتبالی یک بازیکن را سنجید…

ولاهوویچ تا به این جا در تمام بازی هایی که برای یووه انجام داده به جز دیدار مقابل آتالانتا گلزنی کرده است و در تمام بازی ها هم گل تاثیرگذار روی نتیجه بازی را به ثمر رسانده است.

خلاصه بازی ونزوئلا ۱-۳ برزیل (مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲)
بیشتر بخوانیم

به همین گل اول شب گذشته این بازیکن مقابل امپولی توجه کنید که چگونه قبل از دادن پاس خودش را در دسترس بازیگن صاحب توپ یووه قرار داد و حتی پس از این که رابیوت با تعلل گلدن تایم یک پاس خط شکن را از دست داد باز هم ولا با یک حرکت رو به عقب این بازیکن را مجبور به پاس دادن کرد و با یک تعلل به موقع هر سه مهره دفاعی امپولی را از مدار خارج کرد و ضربه اش را وارد دروازه کرد یا روی گل دوم شب گذشته اش و تک گلش مقابل هلاس ورونا با ضربه چیپ توپ را از بالای سر دروازه بان ورونا رد کرد و این نشان از تمام کنندگی خوب این بازیکن است. به گل ولاهوویچ و چرخشی که مقابل دروازه داشت هم توجه کنید، فاصله بین چرخش و ضربه زدن به صدم ثانیه هم نمی رسد…

xG موقعیتی که ولاهوویچ وارد دروازه ویارئال کرد ۰٫۰۶ بود…
به همین تک صحنه توجه کنید؛ ولاهوویچ در دقیقه آخر بازی با یک حرکت بدن و بازی با پای خوب این توپ را به تور دروازه ساسولو می چسباند. معمولا مهاجم هایی با چنین قد و قامتی بازی با پا و قابلیت فرار بالایی ندارند اما ولاهوویچ در این قضیه هم از بهترین بازیکنان جهان است. به همین دلیل برچسب نسخه جهش یافته را روی این بازیکن می زنیم.

پیش از این یوونتوس با خرید رونالدو قصد داشت همه را متقاعد کند بهترین ماشین گلزنی دنیا را خریده، غافل از این که با این اتفاق کل تیم در خدمت مهاجم سالخورده پرتغالی بودند که البته گل های بسیار حیاتی ای هم به ثمر رساند اما این بازیکن به نوعی روی خیلی از صحنه ها به واسطه آستانه تحمل پایینش تیم را وارد تنش می کرد و کار برای یوونتوس سخت تر می شد اما حالا هر چقدر هم که هافبک های یووه در تصمیم گیری تعلل داشته باشند ولاهوویچ بدون هیچ گونه اعتراضی کار خودش را انجام می دهد و به نوعی ولاهوویچ از لحاظ در خدمت تیم بودن در شرایط بسیار بهتری قرار دارد. بارها در بازی های یوونتوس دیدیم که رونالدو در موقعیت های دو به تک یا خوب به دلیل این که به او پاس داده نشده اعتراضش را به گلزن های یووه نشان می داد.

  • یک ماشین گلزنی بدون دستمزد سنگین و فشار رسانه ای
حضور امیری در تمرین پرسپولیس/ سرخپوشان فردا دو نوبت تمرین می‌کنند
بیشتر بخوانیم

از سوی دیگر یوونتوس پیش از این باید سالی ۳۰ میلیون یورو به عنوان دستمزد به علاوه ۷ میلیون مالیات و چند میلیون هم پاداش به یک بازیکن سی و اندی ساله پرداخت می کرد که در پایان هم تنها بازخوردی ۵ میلیون یورویی برای باشگاه داشت. در حالی که همین ولاهوویچ با ادامه این روند قطعا برچسب چند صد میلیون یورویی می خورد. البته از حق هم نگذریم رونالدو از لحاظ فروش پیراهن و مسائل اسپانسرینگ کمک زیادی به یوونتوس کرد اما نقطه طلایی بحث ما این است که ما در مورد داخل مستطیل سبز صحبت می کنیم و موضوع بحث ما در مورد دکور یک فروشگاه وسایل قیمتی نیست. رونالدو هر چقدر هم که از لحاظ اسپانسرینگ به تیم کمک می کرد به همان اندازه ناخواسته فشار رسانه ای وارد تیم می کرد چرا که همه فوتبال دوستان معتقد بودند چون که رونالدو در یوونتوس است، پس این تیم باید تمام جام های ممکن را کسب کند. در حالی که موجودیت و شکل بازی رونالدو با فلسفه و ایدئولوژی این باشگاه ایتالیایی در تناقض بوده و هست. در مجموع هم این بحث به هیچ عنوان کیفیت رونالدو که رکوردهای زیادی در فوتبال جا به جا کرده را کتمان نمی کند و محوریت بحث هم این است که منهای بحث فروش پیراهن و اسپانسرینگ، رونالدوی سوپر استار به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای باشگاهی مثل یوونتوس از لحاظ فنی نبود. در مجموع صرف نظر از جنبه های تبلیغاتی و درآمدهای مالی، ولاهوویچ نسبت به رونالدو گزینه ای کم حاشیه تر، جوان تر، ارزان تر، خوش قریحه تر، با انگیزه تر و پرتلاش تر برای یوونتوس است…

در طول تاریخ بازیکنان بزرگی مثل آنتونیو کونته، دیدیه دشان، مارکو تاردلی، جیانپیرو بونیپرتی صاحبان شماره ۷ راه راه های تورین بوده اند اما این بازیکنان بنا بر دلایلی تنها به مدت یک یا دو فصل این شماره را بر تن داشته اند ولی حالا به نظر می رسد یوونتوس بازیکنی را پیدا کرده که می تواند شماره ۷ این باشگاه را به شماره ای ماندگار تبدیل کند…
ولاهوویچ با این شادی گل به سبک اسطوره افسانه ای باشگاه الکس دلپیرو کارش را در یووه آغاز کرد تا محبوب تر از گذشته شود…

 

منبع سایت طرفداری

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 2 =