امروز :۱۴۰۱-۰۳-۰۱

حاج رضایی در واکنش به اتفاقات مشهد: مسئولان فوتبال شهامت استعفا ندارند؛ دیگر اهمیت ندارد تیم ملی در کدام گروه قرار می گیرد

تیم ملی ایران در آخرین بازی مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ در مشهد میزبان لبنان بود. دیداری که با پیروزی تیم ملی ایران به پایان رسید اما اتفاقات خارج از ورزشگاه و برخوردی که با بانوان هوادار شد این پیروزی را هم در حاشیه قرار داد.

به گزارش طرفداری، امیر حاج رضایی در گفت‌وگو با فارس، در خصوص واکنش‌ها و صحبت‌های افراد مختلف در رسانه‌ها و فضای مجازی پس از اتفاقات حاشیه‌ای بازی ایران و لبنان که هرکدام سعی در پرتاب توپ به زمین دیگری کردند، اظهار داشت:

سوای یک سال ریاست عزیزی خادم، در فدراسیون‌های گذشته یعنی ۱۲-۱۳ سالی که دو فدراسیون سر کاربودند، هرگز با صداقت و شفافیت مواجه نبودیم.

هر کسی تلاش می‌کند به نفر یا ارگان بعدی پاس بدهد

وی افزود:

هیچ گاه در حادث شدن اتفاقاتی که در فوتبال ایران زیاد هم هستند و متاسفانه جنبه فرهنگی دارند، هیچ کس با مردم شفاف و صادقانه صحبت نکرد. اگر مردم کسی را صادق ببینند حتی اگر رنجش هم داشته باشند به حرفش گوش می‌کنند و می‌گویند او صداقت دارد. اما این رویه هرگز نبوده و تا امروز ادامه داشته است. هر کسی سعی می‌کند جامعه فوتبال را به سمت مسائل غیرواقعی بکشاند. نمی‌دانم چگونه به این ساخت و سازهای غیرصادقانه می‌رسند؟ هرکسی تلاش می‌کند اگر حرف‌های کاذبش توجیه پذیر نبود، به نفر یا ارگان بعدی پاس بدهد. این بگوید آن و آن بگوید این. از این روند چیزی برای جامعه فوتبال بیرون نمی‌آید و متاسفانه ادامه دارد.

کارشناس فوتبال تصریح کرد:

بعد از اتفاقات روز سه شنبه، آقایانی که مسئولیت دارند هرگز و هرگز ناتوانی مدیریتی خودشان را نپذیرفتند. برای حفظ صندلی‌ها نمی‌توانند حرف راست بزنند و واقعیت‌ها را بگویند. الان یک تراکم خبری در مورد داستان مسابقه ایران و لبنان به وجود آمده، پیرامون آن به هر روشی صحبت می‌کنند ولی لا به لای این حرف‌ها سعی در این است که واقعیت لگدمال شود. واقعیت این است که آیا بانوان می‌توانند به ورزشگاه بروند یا خیر؟ اگر بلیت فروشی کردید چرا حالا صحبت از این می‌کنید که بلیت‌ها جعلی بوده؟ مهمتر از همه؛ ۹نفر خانمی که بلیت واقعی گرفته بودند را پولشان را بر می‌گردانید، آبرو و حیثیت‌شان را چه می‌کنید؟

دیگر برایم مهم نیست تیم ملی در چه گروهی قرار می‌گیرد

وی افزود:

من دیگر فراموش کرده‌ام که تیم ملی ایران به سید ۲ می‌رود یا سید۳؟ با چه تیمی روبرو می‌شود و …اصلا دیگر برایم هیچ اهمیت ندارد. دروغ کالای رایج فوتبال ما است. حقیقت پنهان شده تا صندلی‌هایی که ارزش آنچنانی ندارند را حفظ کنند. این افراد هستند که به صندلی‌ها و میزها اعتبار می‌بخشند ولی برای ما برعکس شده، به جز برخی استثنائات، افرادی که در مراتب قرار می‌گیرند سعی می‌کنند از آن میزها و صندلی‌ها اعتبار کسب کنند. به قول حافظ؛ بنده طلعت آن باش که آنی دارد. این آن را آن‌ها ندارند و به همین خاطر نمی‌توانند کاری را انجام بدهند. بنابراین موضوع عوض می‌شود اما محتوا عوض نمی‌شود و این اتفاقات رخ می‌‌دهد.

کارشناس فوتبال با اشاره به کنار گذاشتن استقلال و پرسپولیس از مسابقات قاره‌ای عنوان کرد:

گفتند نمی‌توانند تیم‌های پایتخت را محروم کنند اما این اتفاق افتاد. زمزمه حذف تیم ملی وجود دارد. فیفا می‌تواند قدرت خودش را اعمال و هرکاری کند. متاسفم که همیشه باید تلخ صحبت کنم ولی حقیقت تلخ است. دلم نمی‌خواهد کلیشه‌ای صحبت کنم. دلم نمی‌خواهد از واژه نخ نما شده امید حرف بزنم. امیدواریم که فلان شود و… تا چه زمانی؟

حاج رضایی در مورد اختلاف نظر اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال پیرامون اتفاقات رخ داده، بین افرادی که شاید تا دیروز برای جامعه شناخته شده نبودند و حالا با بیان اینکه باید کار نیمه تمام را تمام کنیم مطالبه گر شماره یک فوتبال شده‌اند، گفت:

من این افراد را الان هم نمی شناسم. فقط اسم آن‌ها را شنیده‌ام. به جز میرشاد ماجدی که دوره‌ای به عنوان مربی و بازیکن با هم همکاری داشتیم، واقعا این آقایان را به هیچ طریقی نمی‌شناسم.

وی افزود:

جامعه از اقشار مختلفی تشکیل شده، اگر حرف‌های عامه گرانه یا پوپولیستی می‌زنند، جامعه افراد فرهیخته، تحصیلکرد و همچنین غیرتحصیلکرده‌ی فهیم زیاد دارد. آن‌ها واقعا شاید پوزخندی هم به این حرف‌ها نزنند و هیچ واکنشی هم نشان ندهند. چون اصل موضوع را می‌دانند. این حرف‌ها سلاح‌های کهنه‌ای است که دیگر به کار نمی‌آیند. از این سلاح زمان طولانی استفاده شده و دیگر کاربردی ندارد.

 

واکنش معاون پرسپولیس به استوری رادوشوویچ / عکس
بیشتر بخوانیم

نتوانستیم فیفا و AFC‌ را دور بزنیم حالا می‌خواهیم مردم را دور بزنیم

کارشناس فوتبال گفت:

فکر کردیم می‌توانیم قواعد نهادهای بین المللی مثل فیفا و AFC‌ را دور بزنیم و نتوانستیم. حتی با جعل اسناد و تغییر دادن تاریخ‌ نامه‌ها طبق آنچه در رسانه‌ها می‌بینم. تلاش کردیم یک مساله غیرواقعی را به این نهادها تحمیل کنیم و نشد. علیرغم هشدارهای آن‌ها به کارخودمان ادامه دادیم. اساسنامه نارسایی داشتیم. دائما در حال دور زدن بودیم و نشد. الان هم نمی‌شود. الان می‌خواهیم مردم را دور بزنیم اما آن‌ها خیلی آگاه هستند.

حاج رضایی با اشاره به اینکه همه زندگیش با فوتبال گره خورده و عشقی که به این رشته ورزشی دارد در کلام توصیف نمی‌شود، عنوان کرد:

واقعا وقتی این صحنه‌ها را می‌بینم دردمند می‌شوم. به هرحال هموطنان ما هستند. باید نگاه انسانی داشته باشیم. نباید برای توجیه عملکرد غیراخلاقی خودمان به دروغ متوسل شویم. هیچ وقت نه این افراد را می شناسم و نه به آن‌ها اعتقاد دارم. 

بدون اینکه رنجی برای فوتبال کشیده باشند، طلبکار هستند

وی در مورد اینکه برخی از مطالبه‌گران امروز فوتبال باعث زیان بزرگ باشگاه‌های فوتبال مانند سقوط تیم ریشه دار سایپا به لیگ دسته اول شدند، اظهار داشت:

اینکه تیمی به دسته یک می‌رود خوب نیست اما به هرحال طبیعت فوتبال همین است. ولی اینکه با مردم روراست نباشیم درد است و انسان را اذیت می‌کند. از این طلبکاران غیرواقعی در فوتبال ما زیاد است. طلبکار هستند بدون اینکه رنجی کشیده و عاشقی کرده باشند یا جوانی خودشان را روی این کار گذاشته باشند. آن‌ها به هرترتیب آمدند و فوتبال ما را در اختیار خودشان گرفتند. ده‌ها فوتبالیست تحصیلکرده و طراز اول که پایگاه‌های اجتماعی هم دارند، بیرون هستند. خیلی از آن‌ها تمایلی هم ندارند که بیایند.

حاج رضایی تصریح کرد:

یکبار با من تماس گرفتند که شما بیا و مشاور فرهنگی ما بشو، گفتم اصلا فوتبال ما فرهنگ دارد که مشاور بخواهد؟ دیدگاه‌های آدمی مثل من که در دهه هشتم زندگی‌ام هستم با آن‌ها متفاوت است. طالب پست و مقام هم نیستم. این همه جوان تحصیلکرده و باانرژی هستند که اگر بگذارند می‌توانند کار و به فوتبال مملکت خدمت کنند.

وی با اشاره به نقش موسپیدکرده‌ها، پیشکسوتان و کارشناسان دلسوز فوتبال گفت:

اگر بپذیرند ما می‌توانیم از نظر فکری دیدگاه‌های خودمان را بگوییم. اگر هم قبول نکنند از طرف خودم می‌گویم؛ نه شاکی، نه طلبکار و نه خواستار چیزی هستم. باید به این افراد تفهیم شود که مشکل ما شما هستید. مشکل ما ازبیرون نیست. منظور من عزیزی خادم یا آقایانی که بعد از او آمدند، نیست. سال‌ها اسیر دو رئیس فدراسیون بودیم که هیچ وقت به مردم حقیقت را نگفتند. به هر عنوانی می‌خواستند روی آن صندلی بنشینند و به طور نسبی در آنچه می‌خواستند موفق بودند.

کارشناس فوتبال افزود:

من خودم را به آدمی که در بازار مسگرها داد می‌زند و صدایش به جایی نمی‌رسد تشبیه می‌کنم. آنقدر سروصدا هست که اصلا صدای من و امثال من به گوش نمی‌رسد. نمی‌خواهم بگویم من علامه فوتبال هستم و به همه چیز تسلط دارم اما این آدم همه زندگی‌اش به دنبال حقیقت بوده، تمام زندگی‌اش را قربانی حقیقت کرده و به هیچ وجه هم پشیمان نیست. ولو الان که در کنج خانه‌ام نشسته‌ام. تمام انتخاباتم تعمدی بوده و هیچ کس من را کنار نگذاشته است.

کی‌روش بعد از اینکه به سنگال باخت استعفا داد و این یک پیام دارد

وی تصریح کرد:

خودم را کنار گذاشتم چون دیدم نمی‌توانم به آن تعهداتی که در قبال اعتقادات، جامعه، مردم و بالاتر از همه خدا دارم، عمل کنم. بنابراین کنار کشیدم. آب هم از آب تکان نمی‌خورد. جامعه رسانه‌ای کشور باید به نقد این افراد بپردازد. بدون نقد، پویندگی و بالندگی نداریم. ولی نقدی که دارای صداقت و تخصص باشد. بدون صداقت و آگاهی نباید در مورد مساله‌ای حرف بزنیم.

کارشناس فوتبال خاطرنشان کرد:

اگر قرار است چیزی را بگویم که سیستم فوتبال ما می‌خواهد روز مرگ من است. باید چیزی بگویم که به تعالی و ترقی فوتبال کشورم کمک کند. وقتی نزدیک ۸۰سالگی هستم چرا باید مثل طوطی گوینده جملات کسانی باشم که دیدگاه‌شان با من زمین تا آسمان فرق دارد؟ طالب میز و صندلی و فضا نیستم. اگر می‌توانستم در یک فضای سالم کار کنم با کمال میل می‌آمدم. با همین بضاعت محدود اگر کاری از دستم بر می‌آمد با کمال میل انجام می‌دادم.

حاج رضایی در مورد امیدواری به آینده عنوان کرد:

فیلسوفی می‌گفت امید واهی دادن به یاس عاطفی تبدیل می‌شود. نمی‌خواهم بذر ناامیدی بپاشم اما اینکه انسان امید بدهد و این امید محقق نشود برای خودش هم خوب نیست. امید من به نسل جوانی است که آگاهی و انرژی دارد. آب و خاکش را دوست دارد. می‌تواند خیلی از کمبودها را در صورت فراهم شدن شرایط فراهم کند. می‌تواند در عشقی که به فوتبال دارد پایدار باشد و کمک کند. امیدوارم واقعا شرایط تغییر کند و ما آدم‌‌های صادقی را داشته باشیم که علیرغم کمبودها به مردم حرف حقیقت را بگویند. مردم هم بخشنده هستند.

وی افزود:

واقعا دلم می‌خواست یک نفر از اعضای فدراسیون فوتبال به نشانه اتفاقاتی که در مشهد افتاد استعفا می‌داد. این یک پیام است اما آن شهامت را ندارند. کارلوس کی‌روش بعد از ۱۳۰دقیقه بازی را به سنگال واگذار کرد و استعفا داد. با این کار لااقل خودش را راضی می‌کند که نتوانسته تیم را به جام جهانی ببرد. شاید هم توقع من زیاد است.

منبع سایت طرفداری

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − پانزده =