امروز :۱۴۰۱-۰۳-۰۱

جانسون در ادامه تشدید فشارها علیه روسیه راهی هند می‌شود

به گزارش بامداد یکشنبه ایرنا، بر اساس بیانیه دفتر نخست وزیر انگلیس، بوریس جانسون قرار است روز جمعه با «نارندرا مودی» همتای هندی خود در دهلی نو دیدار کند. محور گفت‌ وگوی آنها توسعه مسائل تجاری و دفاعی عنوان شده است.

این نخستین سفر مهم جانسون به هند به عنوان نخست وزیر انگلیس است. او قرار بود سال گذشته راهی هند شود که به دلیل تشدید اوضاع کرونا این سفر به تعویق افتاد.

از زمان جنگ اوکراین، انگلیس تلاش کرد تا هند را متقاعد کند که وابستگی نفتی خود را به روسیه کاهش دهد. ماه گذشته، لیز تراس وزیر امور خارجه انگلیس برای وادار کردن هند به اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه روسیه و همکاری نزدیک‌تر در زمینه تجارت، دفاع، انرژی و امنیت غذایی به این کشور سفر کرد.

هند از جمله کشورهایی بود که در رأی‌گیری اخیر سازمان ملل متحد در محکومیت اقدام روسیه در اوکراین، رأی ممتنع داد. در همین حال نشریه دیلی میل انگلیس گزارش داد؛ نخست وزیر هند ساز و کار جدیدی را برای تسهیل تجارت با روسیه ایجاد کرده و برای دور زدن تحریم‌های ضد روسی از روپیه استفاده می‌کند. هند همچنین خرید نفت از روسیه را با نرخ ارزان آغاز کرده است.

نخست وزیر انگلیس دو هفته پیش با انتقاد از موضع بی‌طرفانه هند در قبال تحولات اوکراین، از همتای هندی خود خواست تا در محکومیت روسیه به غرب بپیوندد. وی در تماس تلفنی با «نارندرا مودی» گفت که او معتقد است اقدامات روسیه برای جهان بسیار ناراحت کننده و فاجعه آمیز است. نخست وزیر انگلیس اوضاع اوکراین را «جدی‌» توصیف کرد و گفت که هند باید تلاش‌های خود را برای ترویج صلح و کاهش تنش در منطقه تشدید کند.

سفر معاون رییس جمهوری و و رییس بنیاد شهید به شهرکرد
بیشتر بخوانیم

بر اساس این گزارش، سفر جانسون به هند همچنین شامل بازدید از گجرات در روز پنجشنبه خواهد بود که پنجمین ایالت بزرگ هند است. وی قرار است از سرمایه‌گذاری عمده در صنایع کلیدی بریتانیا و هند و همچنین همکاری جدید در زمینه‌های علم، بهداشت و فناوری خبر دهد.

نخست وزیر انگلیس درباره سفرش به هند گفت: «از آنجایی که ما برای صلح و رفاه از سوی کشورهای خودکامه با تهدید مواجه هستیم، کنار هم بودن دموکراسی‌ها و دوستان بسیار مهم است».

وی افزود: هند به عنوان یک قدرت اقتصادی بزرگ و بزرگترین دموکراسی جهان، شریک استراتژیک بسیار ارزشمندی برای بریتانیا در این دوران مبهم است. سفر من به هند چیزهایی را که واقعاً برای مردم هر دو کشور ما مهم است – از ایجاد شغل و رشد اقتصادی گرفته تا امنیت انرژی و دفاع – به همراه خواهد داشت.

آوریل سال گذشته، زمانی که هند به فهرست کشورهای پرخطر کرونایی بریتانیا اضافه شد، جانسون سفر خود به این کشور را لغو کرد.

در ابتدا دولت اصرار داشت که با وجود افزایش موارد ویروس کرونا در هند و نوع جدید دلتا، این سفر انجام شود. در عوض، جانسون گفت که با نخست‌وزیر هند به صورت آنلاین صحبت خواهد کرد. در نوبت بعد یعنی ژانویه ۲۰۲۱ این سفر به دلیل قرنطینه سراسری در انگلیس به تعویق افتاد.

بیشتر بخوانیم : مجله خبری تی آرویان

خبرگزاری ایرنا

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − یازده =