امروز :۱۴۰۱-۰۳-۰۵

تعقیب کیفری در انتظار صاحبان کارگاه های بی سر و سامان ضایعاتی در کرمان

به گزارش شبانگاه سه شنبه ایرنا و به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان کرمان، یدالله موحد در سومین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری در سال جاری افزود: خلا قانونی برای برخورد با کارگاه های ضایعاتی وجود ندارد و مشکل اصلی در عدم اقدام از سوی دستگاه های مربوطه است زیرا همه دستگاه ها مسئولیت خود را در این زمینه می شناسند.
وی با تاکید بر این مطلب که شهر کرمان در باره کارگاه های ضایعاتی وضعیت نامناسبی دارد، عنوان کرد: نیروی انتظامی باید برنامه مدون کنترل وضعی کارگاه های ضایعاتی را در بازه زمانی ۱۰ روز آینده تدوین و در این رابطه اقدام کند.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان با اشاره به این مطلب که وجود کارگاه های ضایعاتی یک معضل جدی در مدیریت شهری کرمان به شمار می رود، تاکید کرد: موضوع کارگاه های ضایعاتی از نظر بهداشتی، امنیتی، اشتغال اتباع بیگانه و از ابعاد مختلفی برای شهر کرمان مشکل ساز است و تمامی مجموعه های دست اندرکار اتفاق نظر دارند که باید برای ساماندهی آنها اقدام شود.
موحد با اشاره به اینکه نظارت دقیق و اثربخشی بر کارگاه های ضایعاتی وجود ندارد و مصوباتی در این زمینه انجام شده که متاسفانه تنها بر روی کاغد باقی مانده اند و اجرایی نشده اند، تاکید کرد: کار ساماندهی کارگاه های ضایعاتی باید بر اساس برنامه زمانبندی مناسب دنبال شود.
وی با اشاره به وجود ۷۹۲ کارگاه ضایعاتی در مرکز استان کرمان، تصریح کرد: وجود ۵۰۰ کارگاه ضایعاتی در شهر کرمان شایسته نیست زیرا این واحدها به عنوان ۵۰۰ صنف فاقد مجوز و غیرقانونی در حال فعالیت هستند.
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: کارگاه های ضایعاتی کانون ارتکاب جرم هستند و خرید و فروش اموال مسروقه در برخی از این واحدها انجام می شود و وجود این کارها موجب افزایش سرقت ها می شود زیرا در صورت عدم وجود این مراکز، سارقان برای فروش اموال مسروقه با مشکل مواجه می شوند.
موحد تاکید کرد: یکی از موضوعات برای ساماندهی این کارگاه ها، انتقال آنها به محل جدید و نیز توسعه نظارت های تصویری در این مکان ها است.
وی با اشاره به اینکه کارگاه های ضایعاتی غیرمجاز مامنی برا مجرمان هستند و دستگاه های نظارتی، انتظامی و امنیتی وجود این کارگاه ها را بر نمی تابند، تاکید کرد: مصوبات شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان در رابطه با ساماندهی کارگاه های غیرمجاز برای دومین بار ابلاغ خواهد شد و در این باره وظایف تک تک نهادها را بر اساس قانون به آنها گوشزد خواهد شد و همه باید در مهلت تعیین شده نسبت به اجرای وظایف خود اقدام کنند.
رئیس کل دادگستری استان کرمان در ادامه بر لزوم اجرای طرح نماد( نظام مراقبت اجتماعی از دانش آموزان) تاکید کرد و ادامه داد: با همکاری یونیسف و معاونت حقوقی قوه قضاییه اساتید برجسته ملی برای آموزش قضات رسیدگی کننده به پرونده های اطفال و نوجوانان دعوت شدند و کارگاه مفیدی در این زمینه در کرمان برگزار و تبادل علمی خوبی انجام شد که بدون شک برآیند آن بسیار موثر خواهد بود.
موحد گفت: انتظار داریم در حوزه پلیس، تشکیل پلیس اطفال و آموزش پلیس در زمینه پیشگیری و مقابله با جرایم اطفال و نوجوانان اتفاقات مشابهی شکل گیرد.
وی بیان کرد: قوه قضاییه در حال تدوین سند ملی حمایت حقوقی از اطفال و نوجوانان است و از این رو انتظار داریم طرح نماد با جدیت اجرایی شود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: نظام مراقبت اجتماعی از دانش آموزان (نماد) برای جلوگیری از بزه دیدگی دانش آموزان و شناسایی و اصلاح وضعیت دانش آموزانی که ظرفیت ارتکاب جرم را دارند، اجرایی شده است و این دانش آموزان پس از شناسایی، حسب مورد به دستگاه های مربوطه معرفی می شوند.
موحد بیان کرد: در این طرح دانش آموزان به صورت مستمر و تا رسیدن به وضعیت مناسب مورد مراقبت اجتماعی قرار می گیرند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان نیز در این نشست گفت: کارگاه های ضایعاتی غیرمجاز باید جمع شوند و صاحبان برخی از این کارگاه ها آنقدر گستاخ شده اند که با افرادی که برای پلمپ این مراکز مراجعه کرده اند، برخورد فیزیکی داشته اند.
محمدصادق بصیری تصریح کرد: تجمیع کارگاه های ضایعاتی و افزایش پایش تصویری این کارگاه ها ضروری است.

رفع تداخل ۶۹۷ هزار هکتار از اراضی کشور
بیشتر بخوانیم

بیشتر بخوانیم : مجله خبری تی آرویان

خبرگزاری ایرنا

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 5 =