امروز :۱۴۰۱-۰۳-۰۵

برترین های قرن با مجید وارث: هیچکس افتخارات مصطفی عرب را نداشته مگر آندرانیک اسکندریان!

مجید وارث، متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۳۰، بنیان گذار خاطره ساز برنامه ورزش و مردم و همینطور مرد اول بی گفتگوی ورزشی تلویزیون در سالهای ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۳ است. وارث گزارشگر خاطره ساز جام ملت های ۱۹۸۰ و ۱۹۸۲، بازی های آسیایی ۱۹۸۲ و جام جهانی ۱۹۸۲ فوتبال بود. از همین روی است که لقب آقای گزارشگر را دارد.

به گزارش طرفداری، مجید وارث تیم منتخب قرن خود را به شرح زیر انتخاب کرد.

دروازه بان:

ناصر حجازی خیلی گلر خوبی بود. هم مدارج بالایی طی کرد هم ممارست زیادی داشت. تکنیک و شایستگی بالایی داشت و دوران طلایی فوتبال ایران با وجود او طی شد.

مدافعان:

محمد رنجبر و حسن حبیبی را انتخاب می کنم. هر دو بی نظیر بودند. توپ از اینها رد نمی شد. تیم ملی و پاس سالها با حضور این دو بازیکن قابلیت و توان بالایی داشتند. حسن حبیبی که اصلا فوتبالیست بی نظیری بود.

دفاع راست:

هیچ دفاع راستی در ذهن نداریم که به زیبایی ابراهیم آشتیانی سانتر کند. سانترهایش بسیار دقیق بود. بهزادی، کلانی و ایرانپاک با پاس های او گل می زدند. همکاری تیمی او با علی پروین محشر بود.

دفاع چپ:

در این پست مصطفی عرب متناسب ترین بازیکن تاریخ فوتبال ما بوده است. ماشاالله با این سن هنوز فوتبال بازی می کند. هنوز تنیس بازی می کند. یکی از با دیسیپلین ترین ها بوده است. دو بار قهرمان جام ملت ها شده، دو بار به المپیک رفته و کسی افتخارات او را نداشته مگر آندرانیک اسکندریان. با این حال گزینه من آندرانیک اسکندریان است. آندرانیک اسکندریان از مدرن ترین مردانی است که من در همه عمرم دیده ام.

هافبک دفاعی:

پرویز قلیچ خانی بهترین فوتبالیست تاریخ ایران است. در همه تیم ها ستاره برد. در هر تیمی بازی می کرد آن تیم حریف تمام تیم ها بود. به جز دروازه بانی در هر پستی بازی کرد بهترین بازیکن تیمش می شد.

هافبک راست:

بعد از پرویز قلیچ خانی هیچ بازیکنی حضورش در فوتبال ایران به اندازه علی پروین ملموس نبود. سالها کاپیتان تیم ملی بوده است. بازی با دو پایش عالی بود. اصلا انتخاب پروین که دلیل نمی خواهد!

هافبک چپ:

هیچ بازیکنی در تاریخ فوتبال ایران پا به توپ با سرعت ناصر را نداشته است. سرعت ناصر محمدخانی به همراه حرکت پا به توپ دومی ندارد.

هافبک هجومی:

علی کریمی را هم نمی توان در تاریخ فوتبال ایران نادیده گرفت. بازی درجا و پاس دادن درجا را کسی نمی توانست مثل علی کریمی انجام دهد. استفاده از تکنیکش در اجرای فن بازی و در خدمت تیم، عالی بود.

مهاجمان:

بیوک جدیکار و همایون بهزادی را بنویسید. درخصوص بیوک جدیکار باید بگویم من به آن نسل مدیونم و نمی شود نسل دهه ۳۰ فوتبال ایران را نادیده گرفت. همایون بهزادی هم در بازی با سر و ترکیب بازی سر و پا عالی بود. تنها بازیکنی که به این خوبی بازی سر و پا را ترکیب می کرد پرویز قلیچ خانی بود. آنطور که همایون بهزادی بازی با سر و پا را ترکیب می کرد کار هیچکس نبود.

مجید وارث از پرویز قلیچ خانی، همایون بهزادی و علی کریمی به عنوان سه بازیکن قرن نام برد. او در قسمت مربیان قرن ترجیح داد تنها از رایکوف فقید نام ببرد و نامی از مربیان ایرانی نیاورد. همچنین بهترین داور قرن را علیرضا فغانی و بهترین تیم قرن را دارایی دهه ۴۰ معرفی کرد.

خروج قطعی سه بازیکن از تیم استقلال/عنوان چهارمی به چه کسی می‌رسد؟
بیشتر بخوانیم

پیشکسوت عرصه رسانه در انتخاب پایانی یعنی ورزشکاران قرن از جهان پهلوان تختی، حسین رضازاده و هادی ساعی نام برد و درخصوص انتخاب رضازاده افزود:

من فارغ از گرایشات سیاسی حسین رضازاده او را انتخاب می کنم. رضازاده با وزنه هایش پولاد سرد و همه دوران وزنه برداری را به تمسخر می گرفت. معیار من تنها ورزش است نه مسائل سیاسی، به همین جهت از حبیب خبیری هم نام می برم. مگر شما می توانید حبیب خبیری را در فوتبال ایران نادیده بگیرید. اگر قرار بود برای تیم قرن کاپیتان انتخاب کنیم، آن کاپیتان می توانست حبیب خبیری باشد. از نظر فنی واقعا سرآمد و شایسته بود.

منبع سایت طرفداری

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =