امروز :۱۴۰۱-۰۳-۰۳

بازدید مسئولان و خیران از ندامتگاه تهران /  ۷ زندانی بدهکار آزاد شدند

به گزارش ایرنا از  دادگستری کل استان تهران، معاون مدیرکل زندان‌های استان تهران در این مراسم گفت: سازمان زندان‌ها به عنوان یکی از سازمان‌های وابسته به قوه قضاییه در یک نگاه سه وظیفه اصلی را عهده‌دار است.

اسماعیل جمیاری با بیان اینکه اقدامات تامینی، تربیتی و حمایتی از جمله وظایف سازمان زندان ها بر شمرده می‌شود، بیان کرد: ما بر این باوریم که با نگهداری کسانی که مخل امنیت و آسایش عمومی هستند در ایجاد آسایش و امنیت عمومی سهیم هستیم.

وی اظهارکرد: همکاران ما علیرغم کمبودها و محدودیت‌های شبانه‌روز به دنبال این هستند که با نگهداری مجرمان و بزهکاران امنیت عمومی را ایجاد کنند.

معاون مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت: اصولا آن چیزی که نظام زندانبانی ما را از سایر نظام های زندانبانی دنیا متمایز کرده، اقدامات فرهنگی و تربیتی است، به گونه‌ای که در سطح زندان‌های کشور و نه زندان‌های تهران روزانه شاهد برگزاری ده‌ها و صدها کار فرهنگی، تربیتی آموزشی، ورزشی، مددکاری و بهداشتی هستیم.

جمیاری با بیان اینکه بدون توجه به نوع جرم و نوع مجازات به زندانی نگاه کرده و آن را به عنوان یک انسان قلمداد می کنیم، بیان کرد: در نظام زندانبانی اسلامی باید همه حقوق شهروندی زندانی رعایت شود به جز سلب آزادی که آن هم به حکم قانون و مراجع قضایی اعمال می‌شود.

وی تاکید کرد: زندانیان بسیاری بهرمند از نهضت سوادآموزی تا تحصیلات عالیه شده‌اند؛ بنابراین محدودیتی برای ادامه تحصیل زندانیان با کمک سازمان‌هایی همچون فنی و حرفه‌ای و جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌های متولی نیست، چرا که با این دستگاه‌ها تفاهم‌نامه داریم. همچنین در رشته‌های مختلف کلاسیک و هم تجربی و هم غیر کلاسیک دوره‌هایی را برای زندانیان برگزار کرده ایم که تا از این فرصت استفاده کنند.

گفت و گوی وزیران خارجه آمریکا و قطر درباره تحولات افغانستان و منطقه
بیشتر بخوانیم

جمیاری بیان کرد: نکته جالب اینکه تمام مدارک و مدارج علمی که به زندانیان داده می‌شود بدون قید زندان و زندانبانی است.

جمیاری ادامه داد: موضوع دیگری که سازمان زندان‌ها با کمک سازمان‌های حمایتی پیگیر آن است، بحث اقدامات حمایتی است که امروز نیز شاهد برگزاری یکی از آنها هستیم.

وی بیان کرد: بسیاری از زندانیان و خانواده‌های آنها مشکلات عدیده ای دارند و اعتقادمان بر این است که بسیاری از خانواده‌ها هیچ نقشی در ارتکاب جرم زندانی خود ندارند.

جمیاری با بیان اینکه زندانیان به دو گروه جرایم عمد و غیرعمد تقسیم می‌شوند، اظهارکرد: زندانیان جرایم غیرعمد زندانیانی هستند که بدون اینکه عمدی در کار باشد، دچار مشکل شده‌اند و افزایش تورم و نوسانات اقتصادی باعث شده که دچار مشکلات مالی و بدهکار شوند و یا بدهکار نفقه هستند.

وی با بیان اینکه گروه دیگری از زندانیان، زندانیان جرایم عمدی هستند بیان کرد: این زندانیان عامدا و عالما مرتکب جرم شده‌اند و به حکم قانون بهترین کار برای آنها حبس و نگهداری است تا آسایش عمومی مختل نشود.

معاون مدیر کل زندان‌های استان تهران در ادامه تاکید کرد: طبق آماری که نماینده ستاد دیه ارائه کرده است، از سال ۸۳ تا پایان سال ۱۴۰۰ که ستاد دیه فعال بوده بالغ بر ۱۱ هزار و ۸۲۴ نفر از زندان آزاد شده اند.

وی تصریح کرد: همچنین در سال گذشته، یعنی در سال ۱۴۰۰، ۴۱۴ نفر زندانی جرایم غیر عمد از زندان های استان تهران آزاد شده‌اند که میزان کل بدهی این افراد ۲۵۴ میلیارد تومان بوده و از محل کمک خیرین ۲۶ میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان آن تامین شده است.

۵ هزار مترمربع مزرعه "شاه‌دانه" در مهاباد کشف و تخریب شد
بیشتر بخوانیم

جمیاری بیان کرد: البته شکات هم که جزو خیرین محسوب می‌شوند، ۲۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از حق و حقوقشان گذشت کرده و رضایت داده اند.

وی تاکید کرد: همچنین خانواده محکومان جرایم غیرعمد هم تحت عنوان آورده نقدی ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان پرداخت کرده اند و نهایتاً با همکاری و همراهی مراجع قضایی و پذیرش احسان ۲۰۱ میلیارد تومان پذیرفته شده تا بخشی از مشکلات این زندانیان حل شده و موجبات آزادی آنها فراهم شود.

معاون مدیر کل زندان‌های استان تهران گفت: کل آمار زندانیان جرایم غیرعمد یک هزار و ۶۳ نفر است که در این میان ۱۱۲ نفر واجد شرایط هستند.

معاون مدیر کل زندان‌های استان تهران ضمن درخواست از خیرین برای کمک به این زندانیان، اظهار کرد: با پرداخت ۴۲ میلیارد تومان ۱۰۹ مرد و با پرداخت ۳۶۰ میلیون تومان سه زن که مادر هستند آزاد خواهند شد.

در پایان این مراسم هفت نفر از زندانیان بدهکار از زندان آزاد شدند.

بیشتر بخوانیم : مجله خبری تی آرویان

خبرگزاری ایرنا

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 7 =