امروز :۱۴۰۱-۰۳-۰۵

افزایش پشتیبانی سازمان ملل از ایران برای نجات پناهجویان افغان

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از تارنمای آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، «فیلیپو گراندی» رئیس کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل متحد در پایان سفر ۳ روزه به جمهوری اسلامی ایران جامعه جهانی را ترغیب کرد تا پشتیبانی و حمایت از دولت و مردم ایران را که میزبان پناهجویان و آوارگان افغان در شرایط ویرانگر و آسیب دیده افغانستان می باشند، افزایش دهند. 

براساس تخمین های اولیه که توسط دولت ایران برآورد شده است، بیش از ۵۰۰ هزار افغان در سال ۲۰۲۱ وارد این کشور شدند. 

رئیس آژانس پناهجویان با وزیر امور خارجه، وزیر کشور و وزیر بهداشت ایران ملاقات کرد و پیرامون راه هایی برای مدیریت و کمک رسانی به پناهجویان جدید افغان از جمله مسائل مربوط به ثبت و ارائه اسناد و مدارک به بحث و تبادل نظر پرداختند. 

وی در سخنانی گفت: «دولت ایران در ده ها سال گذشته به رغم مشکلات اقتصادی که با همه گیری ویروس کرونا رو به وخامت نیز گذاشته است با روی باز و بسیار سخاوتمندانه با پناهجویان افغان برخورد کرده است. اما با توجه به شرایط شکننده افغانستان ما باید اطمینان حاصل کنیم که پناهجویان افغان مورد حمایت و پشتیبانی باشند و نیازهایشان مرتفع شود.»

«فیلیپو گراندی» در سفر به زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان با خانواده های افغان ملاقات کرد که  ۴ ماه پیش از ولایت «نیمروز» فرار کرده بودند. او همچنین گفت: «پناهجویان افغان از درد و رنج و افسردگی به دلیل ترک کشورشان سخن گفته اند.»

او همچنین از پایگاه جدیدی که در «نیاتک» واقع در ۱۴ کیلومتری شرق شهر «زابل» ساخته شده و پناهگاه موقت پناهجویان تازه افغان است، دیدن کرد. 

جنگنده‌های ائتلاف سعودی صنعای یمن را بمباران کردند
بیشتر بخوانیم

آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد همچنین با دولت ایران در خصوص کمک های بیشتر برای کمک به پناهجویان جدید و زندگی در مناطق شهری گفت و گو کرد. این آژانس همچنین درباره فرصت های آموزشی برای دانش آموزان و دانشجویان افغان در کنار تسهیلات بیشتر برای اقامت آنها ابراز امیدواری کرد. 

ایران یکی از بزرگترین کشورها در میزبانی پناهجویان می باشد و به مدت ۴۰ سال میزبان افغان ها بوده است. در ایران پناهجویان افغان از دسترسی به سیستم بهداشت، درمان، آموزش و رفاه در کنار شهروندان ایرانی در مناطق شهری و روستایی برخوردارند. 

بر پایه این گزارش، در حالی که تلاش های فراگیر برای رساندن کمک های بشردوستانه، اقتصادی و چالش های توسعه ای برای ثبات مردم در داخل افغانستان در جریان است، کشور میزبان پناهجویان نیز می بایست همزمان در اولویت قرار گیرد تا در شرایطی پایدار و قوی باقی بماند. 

بیشتر بخوانیم : مجله خبری تی آرویان

خبرگزاری ایرنا

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − چهار =